bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Przedsiębiorca może sprzedać bez podatku prywatny samochód poleasingowy po upływie pół roku

Przedsiębiorca może sprzedać bez podatku prywatny samochód poleasingowy po upływie pół roku

Dodano: 2016-03-29
Publikator: Ministerstwo Finansów

Minister Finansów w interpretacjach z dnia 12 lutego 2016 r. (nr DD9.8220.2.57.2016.KZU i DD9.8220.2.58.2016.KZU) uznał, że przedsiębiorca może zbyć bez daniny prywatny samochód wykupiony z leasingu operacyjnego już po upływie pół roku.

Rozpatrywane sprawy dotyczyły aut, które były wykorzystywane w przedsiębiorstwie na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Po zakończeniu obowiązywania umowy przedsiębiorcy wykupywali samochody, ale używali je w celach prywatnych. Fiskus uważał, że samochody, tak jak każdy inny składnik majątku, będą mogły zostać sprzedane bez konieczności zapłaty podatku dopiero po sześciu latach od ich wykupu, zgodnie z przepisami art. 14 ust. 2 pkt 1 i art. 10 ust. 2 pkt 3 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwracano m.in. uwagę, że w trakcie leasingu podatnicy zaliczają raty leasingowe i wydatki eksploatacyjne do kosztów, a preferencyjne warunki wykupu auta przysługują przedsiębiorcom, a nie osobom fizycznym. Podatnicy (m.in. pośrednik ubezpieczeniowy) mieli inne zdanie. We wnioskach o interpretację podkreślali, że sprawa dotyczy aut prywatnych, które można sprzedać bez podatku po upływie sześciu miesięcy od nabycia. Powoływali się na art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d Ustawy o PIT. Ich stanowisko potwierdził Minister Finansów, zmieniając wydane interpretacje. Przyznał, że skoro po zakończeniu leasingu operacyjnego podatnicy nie używali samochodów w działalności gospodarczej i nie wprowadzili ich do ewidencji firmowych, wykorzystując je wyłącznie do celów prywatnych, to mogli sprzedać auta bez podatku już po upływie pół roku.

Artykuły powiązane

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...