bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Prudential Family Index: Polacy nie odkładają na przyszłość swoich dzieci

Prudential Family Index: Polacy nie odkładają na przyszłość swoich dzieci

Dodano: 2016-04-13

Towarzystwo ubezpieczeń Prudential po raz kolejny przyjrzało się postawom finansowym Polaków. W ostatniej edycji badania z cyklu Prudential Family Index skupiono się na nawykach dotyczących odkładania środków pieniężnych z myślą o zapewnieniu funduszy na przyszłe wydatki dla swoich dzieci.

Z uzyskanych w badaniu danych wynika, że więcej niż 75 % ankietowanych nie przeznacza jakichkolwiek bieżących przychodów na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Połowa badanych (47 %) odpowiedziała, że chciałaby rozpocząć oszczędzanie w przyszłości. W grupie osób, które inwestują w zapewnienie lepszego startu dla swoich pociech, tylko 40 % rodziców w tym celu wykupiło dedykowany produkt ubezpieczeniowy, dzięki któremu dziecko po osiągnięciu pełnoletności otrzyma odpowiednią kwotę pieniędzy. 

Również ankietowani w znacznej większości wskazali, że przyszłe koszty utrzymania ich dzieci będą wyższe niż obecnie. Takiej odpowiedzi udzieliła ponad połowa respondentów (57 %). Żadnych zmian w wysokości środków przeznaczanych na dzieci nie spodziewa się aż 11 % badanych. 32 % uczestników badania stwierdziło, że na razie nie myśli o przyszłości swoich dzieci i odkładaniu pieniędzy na przyszłe wydatki z nimi związane.

Badani chcieliby przede wszystkich zapewnić swoich dzieciom sfinansowanie studiów (80 % odpowiedzi) i zakup mieszkania. Dla rodziców koszt studiów to nie tylko opłaty na uczelni ale też zapewnienie swoim dzieciom godziwych warunków życia często poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, a więc opłat za mieszkanie, wyżywienie, transport, zakup książek i innych materiałów edukacyjnych. Poza tym, 48 % chciałoby kupić swoim dzieciom pierwsze mieszkanie.

W badaniu wzięły udział osoby w wieku 25 – 45 lat, posiadające min. 1 dziecko.

Artykuły powiązane

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...