bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
PRACA ZDALNA – REWOLUCJA W KODEKSIE PRACY!

PRACA ZDALNA – REWOLUCJA W KODEKSIE PRACY!

Dodano: 2021-05-20

19 maja na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został wyczekiwany projekt zmian w Kodeksie Pracy. Tak jak zapowiadaliśmy – wprowadzenie pracy zdalnej będzie największa rewolucją w KP.

  1. Definicja pracy zdalnej w KP – pojawi się pełna definicja pracy zdalnej. Pracą zdalną ma być praca wykonywana w części lub całkowicie poza siedzibą firmy. Miejsce jej wykonywania musi zostać ustalone między pracownikiem a pracodawcą.
  2. Ryzyko zawodowe – pracodawca będzie miał obowiązek oceny ryzyka zawodowego w związku z pracą zdalną. Na podstawie jej wyników pracodawca będzie miał obowiązek opracować informację zawierającą zasady i sposoby właściwej organizacji stanowiska pracy zdalnej oraz zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy.
  3. Dwustronne porozumienie – praca zdalna będzie uzgadniana pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, przede wszystkim przy zawieraniu umowy o pracę, ewentualnie już w trakcie trwania stosunku pracy. W ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia pracy zdalnej każda ze stron ma możliwość wystąpienia z wiążącym wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy w ten sposób.
  4. Jednostronne polecenie pracy zdalnej –  możliwe jest jednostronne polecenie pracownikowi świadczenia pracy zdalnej w szczególnych przypadkach (stan nadzwyczajny, stan zagrożenia epidemicznego, stan epidemii), a także w okresie 3 miesięcy po ich ustaniu oraz w innych szczególnych przypadkach, jeżeli pracodawca nie jest w stanie zapewnić odpowiednich warunków BHP w miejscu wykonywania pracy.
  5. Wniosek pracownika o pracę zdalną – w przypadku wychowywania dziecka do 4. r. ż. wniosek pracownika o wykonywanie pracy zdalnej jest wiążący. Taka sama zasada stosowana jest do rodziców wychowujących dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością do ukończenia przez nie 18. r. ż.
  6. Porozumienie – zasady pracy zdalnej powinny być określone w porozumieniach ze związkami zawodowymi lub regulaminie, ewentualnie w porozumieniu lub poleceniu bezpośrednio z pracownikiem.
  7. Ekwiwalent – pracodawca ma obowiązek pokrycia kosztów związanych bezpośrednio z praca zdalną np. dostęp do sieci telekomunikacyjnych czy zwrot kosztów związanych z wykorzystywaniem osobistego sprzętu pracownika.
  8. BHP – szczególne rozwiązania i zasady BHP.
  9. Kontrola – pracodawca może kontrolować pracownika w miejscu wykonywania pracy bez naruszania jego prywatności.
  10. Praca zdalna na wniosek pracownika – okazjonalnie 12 dni w roku.
  11. Regulamin –  możliwość wydania przez pracodawcę regulaminu pracy zdalnej.
  12. Wnioski online – wnioski dotyczące prawa pracy pracownicy będą mogli składać również w formie elektronicznej.
  13. Zakaz dyskryminacji – zakaz dyskryminacji pracowników świadczących pracę w formie zdalnej.
  14. Ochrona danych – określenie przez pracodawcę zasad ochrony danych wykorzystywanych przez pracownika.
  15. Powrót do pracy stacjonarnej – pracownik wracający do trybu stacjonarnego po co najmniej 3 miesiącach pracy zdalnej zawiera z pracodawcą porozumienie, ewentualnie wypowiedzenie zmieniające.

Artykuły powiązane

CIT. Sąd potwierdza, że uproszczone połączenie spółek jest niekorzystne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 25 czerwca 2024 r. (sygn. akt I SA/Wr 104/24) orzekł, że należy zapłacić podat...

Zatrudnienie na zlecenie wyklucza z karty podatkowej

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 lipca 2024 r. (sygn. akt II FSK 1300/21) orzekł, że zawarcie umowy zlecenia z...

Nowa era ochrony – DFG zwiększa bezpieczeństwo zakupu mieszkań i domów od deweloperów

Zakup mieszkania lub domu na podstawie umowy deweloperskiej zawartej po 2 lipca 2024 roku będzie objęty ochroną De...