bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Powstanie wspólny zespół MF i MS ds. śledztwa Panama Papers

Powstanie wspólny zespół MF i MS ds. śledztwa Panama Papers

Dodano: 2016-04-07

Ujawnione w niedzielę „Panamskie papiery” to ok. 11,5 miliona dokumentów, które wyciekły z kancelarii Mosack Fonseca w Panamie. Dokumenty pokazują, jak panamska kancelaria pomaga swym klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków. Szereg rządów już zapowiada dochodzenia i zero tolerancji dla oszustów. Według doniesień medialnych w dokumentach przewijają się trzy nazwiska Polaków: Pawła Piskorskiego, Marka Profusa i Mariusza Waltera.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej Wiesław Jasiński informował w poniedziałek, że podjął decyzję o wszczęciu postępowania analitycznego w sprawie polskich wątków „Panama Papers”.

Szef resortu sprawiedliwości poinformował w środę na konferencji prasowej, że tego dnia spotkał się z ministrem finansów Pawłem Szałamachą w sprawie polskich wątków „Panama Papers”. „W dniu dzisiejszym odbyłem rano rozmowę z panem ministrem finansów. Zdecydowaliśmy o powołaniu wspólnego zespołu w ramach śledztwa, które będzie prowadzone też przez wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej Przestępczości Zorganizowanej – Mazowiecki Wydział Zamiejscowy. Podjąłem decyzję dzisiaj o zleceniu takiego śledztwa właśnie delegaturze ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej” – podkreślił.

Dwa dni wcześniej minister finansów Paweł Szałamacha podkreślił: „Priorytetem MF jest uszczelnianie systemu podatkowego, co będzie możliwe m.in. poprzez wprowadzenie do prawa polskiego klauzuli generalnej o unikaniu opodatkowania”.

Odpowiednia propozycja zmiany w ustawie Ordynacja podatkowa została już zaakceptowana przez Radę Ministrów i obecnie zajmuje się nią Sejm. Sejm pracuje też nad przyjętą przez rząd inną propozycją w zakresie uszczelnienia systemu podatkowego, jaką jest wzorowane na innych państwach UE obniżenie limitu płatności gotówkowych. Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby limit gotówkowych rozliczeń między przedsiębiorstwami  został obniżony z obecnego poziomu 15 tys. euro do 15 tys. zł.

Artykuły powiązane

Odszkodowanie się należy pomimo, że ubezpieczający skłamał

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swojej opinii z dnia 27 czerwca 2024 r. (sygn. C-236/23) s...

Łatwiejsza transgraniczna współpraca między organami nadzoru w przypadku zmiany siedziby zakładu ubezpieczeń

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) postanowił uzupełnić swoją decyzję z...