bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa

Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa

Dodano: 2016-06-13

Resort Finansów poinformował, że od 1 stycznia 2017 r. urzędy skarbowe zaczną działać w ramach jednej instytucji – Krajowej Administracji Skarbowej. Ze zmianą będą wiązały się cięcia etatów, ma zostać zwolnionych ok. 3-4 proc. obecnych pracowników, a reszta otrzyma podwyżki. Przedstawiciele resortu opowiedzieli o planowanych zmianach w trakcie spotkania Pawła Szałamachy, ministra finansów oraz Mariana Banaś, wiceministra, szefa Służby Celnej z przedstawicielami służby celnej oraz urzędnikami skarbowymi.

Projekt nowej ustawy został przekazany do Rady Dialogu Społecznego. Szałamacha powiedział, że „to co dziś jest rozproszone i dysfunkcjonalne, bałagan kompetencyjny, niepołączone informatyczne bazy danych zostaną skonsolidowane w jednej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa”. Podkreślił, że polska skarbówka będzie funkcjonowała w całkiem nowym kształcie.

Minister zapowiedział, że resort w przeciągu najbliższego roku będzie organizował takie spotkania z pracownikami urzędów skarbowych. „Chcemy odwiedzić cały kraj. Chcemy dobrze przedyskutować i przeprowadzić tę reformę z pracownikami, ponieważ kluczem do sukcesu jest przekonanie, wsparcie, zachęcenie ludzi po to, aby za rok-półtora praca w polskiej skarbowości była przedmiotem dumy” – podkreślił szef resortu finansów. „I żeby wiązało się to z przyzwoitymi wynagrodzeniami – taki jest nasz cel” – dodał Szałamacha.

Natomiast, zdaniem Mariana Banaś, „reforma jest spóźniona co najmniej o osiem lat”. „Skutek jest taki, że dziś mamy dużą lukę budżetową, szczególnie jeśli chodzi o pobór VAT. Z roku na rok ta luka się powiększała, co świadczy o tym, że nie najlepiej działają struktury, cały aparat skarbowy i celny” – tłumaczył. „Mamy do czynienia rzeczywiście z niedobrym działaniem tych służb, które przynoszą straty do budżetu. Naszym najważniejszym celem jest spowodowanie, aby ściągalność budżetowa była jak największa” – oświadczył wiceminister.

Wiceminister zaznaczył, że w Polsce „mamy ok. 26 proc. luki budżetowej, podczas gdy inne kraje zachodnie 4-15 procent”. Podkreślił, że „w krajach zachodnich ta konsolidacja nastąpiła o wiele wcześniej”. „Chcemy w najbliższych latach osiągnąć przynajmniej tę średnią, a to stanie się wówczas, gdy skonsolidujemy wszystkie służby skarbowe, celne oraz urzędy kontroli skarbowej i będziemy dokonywali zmian ustawowych, co już się dzieje” – powiedział Banaś.

Także minister Szałamacha wskazał lukę w pobieraniu podatku VAT jako jeden z powodów wprowadzenia zmian w organizacji organów skarbowych. „Polska skarbówka nie dostosowała się do realiów otwartej, zinternacjonalizowanej gospodarki, w której działamy i w związku z tym luka VAT-owska nabrała ogromnego przyspieszenia. My chcemy wejść do grupy dobrze rządzonych krajów i zredukować (lukę VAT) do średniej unijnej, czyli do poziomu ok. 15 proc. w ciągu 2-3 lat” –stwierdził.

W trakcie reorganizacji urzędów skarbowych nastąpią przesunięcia w strukturach personelu. „Będziemy tak zarządzać personelem, żeby np. przesunąć pracowników, którzy dziś zajmują się np. sprawdzaniem deklaracji PIT od milionów obywateli mających jedno źródło dochodów, czyli emerytów i rencistów, na te kwestie, gdzie uciekają realne pieniądze, czyli VAT i akcyzę” – wyjaśnił szef resortu. „Chcemy lepiej zarządzać tym personelem, dać mu nowe zasady działania, lepiej go motywować i wciągnąć go do tego projektu” – dodał minister.

źródło: PAP

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...