Około 5 mln osób posiada umowy ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, czyli tzw. polisolokaty. Ich łączna wartość przekracza 50 mld zł – tak wynika z danych stowarzyszenia „Przywiązani do polisy”. Wielu klientów, którzy stracili na tym skomplikowanym produkcie inwestycyjnym, walczy w sądzie o odzyskanie pieniędzy.
– Bardzo często już po dwóch miesiącach trwania umowy wartość rachunku spadała blisko o połowę. Osoby, które obserwowały tego typu ruchy, chciały jak najszybciej zrezygnować z kontynuowania polisy, ale towarzystwa ubezpieczeniowe uniemożliwiały to, stosując tzw. opłaty likwidacyjne. W wielu przypadkach sięgały one nawet 100 proc. wartości rachunku. Polskie sądy uznały tego typu opłaty za niedozwolone i nakazują ich zwrot klientom firm ubezpieczeniowych – powiedział agencji Newseria Biznes mec. Tomasz Majkowycz z Kancelarii RK Legal.
Adwokat podkreślił, że rozwiązaniem problemu utraconych środków w wyniku spadku wartości rachunku jest unieważnienie całej umowy.
Przypomnijmy, że Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie w wyroku z dnia 23 czerwca 2016 r. (sygn. akt II C 1484/15) unieważnił umowę ubezpieczenia grupowego na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym „PARETO II”, zawartą pomiędzy Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie EUROPA S.A. oraz Open Finance S.A.