Do Sejmu został złożony projekt dotyczący zwolnienia osób, które nie ukończyły 24 lat i prowadzą działalność gospodarczą z obowiązku płacenia składek na ZUS i NFZ.
Obecnie Polacy, którzy nie ukończyli 24 lat zobowiązani są do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W celu zachęcenie ich do zakładania działalności gospodarczej, posłowie wnioskują o zwolnienie tej grupy Polaków z obowiązku płacenia składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Narodowy Fundusz Zdrowia. Warunkiem jest jednak prowadzeniu działalności gospodarczej.
Zachętą dla rozpoczynania i kontynuowania działalności gospodarczej będzie również możliwość skorzystania z ulg obowiązujących do tej pory na zasadach ogólnych. Oznacza to, że po ukończeniu 24 lat osoby, które zdecydują się kontynuować działalność gospodarczą, zachowają prawo do istniejącej dzisiaj ulgi obniżającej na okres 2 lat osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą składki na ubezpieczenia społeczne o 80 proc.
Ponadto projekt przewiduje regulację, która po dwóch latach prowadzenia działalności gospodarczej przez młodych ludzi zwalniałaby ich wynagrodzenia otrzymywane z tytułu umowy o pracę z wszelkich składek poza składką na ubezpieczenie zdrowotne.
Szacowane koszty tych zmian nie powinny przekroczyć 4 mld zł.