bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Podmioty rynku ubezpieczeniowego: GENERALI

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: GENERALI

Dodano: 2016-08-09

Generali Polska jest częścią Grupy Generali, jednej z największych grup finansowo-ubezpieczeniowych. W Polsce obecna jest od 1999 r. Swój model biznesowy opiera na trzech kluczowych obszarach: ochronie majątku i życia klientów indywidualnych, zarządzaniu oszczędnościami emerytalnymi oraz ubezpieczeniach korporacyjnych.

Działalność w Polsce Generali prowadzi poprzez cztery wyspecjalizowane spółki:

  • Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
  • Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
  • Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
  • Generali Finance Sp. z o.o.

W 1837 r. na ziemiach polskich powstały pierwsze oddziały Generali. W okresie międzywojennym Generali miało swoje przedstawicielstwa we wszystkich większych miastach polskich, m.in. w Warszawie, Lwowie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Łodzi i Wilnie. Wraz z austriacką spółką „Erste Allgemeine Versicherung” posiadało również znaczne udziały w trzech polskich spółkach: „Generali Port – Polonia”, „Patria” oraz „Varsaviana”. W 1948 r. wszystkim prywatnym i zagranicznym towarzystwom ubezpieczeniowym, w tym Generali, zostało odebrane prawo do działalności w Polsce. W 1998 r. Generali wróciło do Polski jako Generali – Risk Consulting Sp. z o. o.

W dniu 5 lipca 1999 r. Generali otrzymało zezwolenie Ministerstwa Finansów na prowadzenie działalności w zakresie ubezpieczeń na życie, grupy 1-5 oraz pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych, grupy 1-18. Założone zostały dwa towarzystwa: Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. i Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

Prezesem Zarządu i Dyrektorem Generalnym Grupy Generali w Polsce od 1 stycznia 2016 r. jest Andrea Simoncelli.

Do zarządów spółek Generali wchodzą: Maciej Fedyna, Dariusz Jankowski, Rajmund Rusiecki, Arkadiusz Wiśniewski, Mladen Ostojić, Jakub Jacewicz i Adam Malinowski.

Generali w swojej ofercie posiada ubezpieczenia dla klientów indywidualnych: na życie, majątkowe, osobowe, komunikacyjne oraz ubezpieczenia dla klientów instytucjonalnych: na życie, majątkowe, grupowe ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne.

Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w 2013 r. odnotowało wzrost sumy bilansowej o 5% do poziomu 1 902 mln zł. Zebrało składkę przypisaną brutto w łącznej wysokości 970,9 mln zł.

Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w 2013 r. odnotowało wzrost sumy bilansowej do poziomu 3 227,5 mln zł. Składka przypisana brutto obniżyła się o 1,7%.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...