bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Platforma sprzedażowa OLX.pl z zarzutami Prezesa UOKiK

Platforma sprzedażowa OLX.pl z zarzutami Prezesa UOKiK

Dodano: 2022-09-21
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

OLX.pl jest jedną z najpopularniejszych platform e-commerce w Polsce. Umożliwia zwłaszcza sprzedaż oraz zakup produktów i usług.

Prezes UOKiK postawił spółce zarzut wprowadzającego w błąd sortowania ofert. Przy wyborze opcji „od najtańszych” – ceny nie uwzględniają opłaty za „Usługę serwisową”. Może to wpłynąć na wybór mniej opłacalnej oferty. Ta opłata jest doliczana tylko do części produktów w sytuacji, gdy kupujący korzysta z przesyłek i płatności OLX.

Zastrzeżenia Prezesa UOKiK wzbudził także brak jasnych i jednoznacznych informacji dotyczących samej „Usługi serwisowej”. Zarzut dotyczy nieinformowania użytkowników o możliwości zakupu bez dodatkowej opłaty.

Ponadto kupujący zgłaszali w skargach nieprawidłowości dotyczące „Pakietu ochronnego”. Usługa przedstawiana jest przez platformę jako dodatkowa ochrona umożliwiająca zgłoszenie pustej paczki lub otrzymanie przedmiotu innego niż zamawiany w ciągu 24 godzin od odbioru. W przytoczonej sytuacji – po potwierdzeniu przez OLX zasadności zgłoszenia – możliwe jest wstrzymanie przekazania pieniędzy sprzedającemu i zwrócenie ich kupującemu. Jednakże po przejrzeniu regulaminu liczba zastosowanych wyłączeń wzbudza poważne wątpliwości. Odnoszą się one do rzeczywistej możliwości skorzystania z tej ochrony, podobnie jak i procedura rozpatrywania zgłoszeń. Jej postanowienia są w nieuzasadniony sposób korzystniejsze dla sprzedającego.

Praktyki wykorzystujące wiedzę na temat zachowań konsumenckich w internecie do tego, aby wpływać na decyzje zakupowe w nieuczciwy sposób to tzw. dark patterns. Mogą one polegać np. na eksponowaniu korzystniejszych dla przedsiębiorców opcji w architekturze serwisu oraz ukrywaniu tych, które konsument prawdopodobnie wybrałby, gdyby były przedstawione w taki sam sposób.

Jeśli zarzuty zostaną potwierdzone, spółce OLX grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...