bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
PIU: Jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń?

PIU: Jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń?

Dodano: 2021-06-14

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, w wywiadzie dla PAP podsumował I kw. 2021 r. w branży ubezpieczeniowej. Wskazał, na które ubezpieczenia szczególnie wpłynęła pandemia.

Po pierwsze, jak zauważył prezes PIU, efekt pandemii jest szczególnie zauważalny w sektorze ubezpieczeń na życie. W tej grupie ubezpieczeń w I kw. 2021 odnotowano wzrost świadczeń o ponad 28 proc. w porównaniu do I kw. 2020 r.  

– Dane odzwierciedlają tragiczne skutki pandemii. Wyższą śmiertelność obserwowaliśmy już od listopada 2020 r., ale wśród osób najstarszych, nieobjętych ochroną ubezpieczeniową. W I kwartale 2021 r. wyższa śmiertelność dotyczyła także młodszych grup wiekowych. W efekcie świadczenia z ochronnych ubezpieczeń na życie wzrosły w I kw. 2021 r. o ponad 28 proc. w porównaniu z odpowiednim okresem w zeszłym roku. Wyniosły ok. 2 mld zł, w porównaniu do ok. 1,5 mld zł przed początkiem pandemii – powiedział Jan Grzegorz Prądzyński.

Kolejnym wymienionym przez niego sektorem są ubezpieczenia należności handlowych. Jak podał, pomimo obaw, działający w tym obszarze ubezpieczyciele utrzymali poziom ekspozycji na ryzyko, dzięki czemu wielu przedsiębiorców nadal mogło korzystać z ochrony.

– Jeżeli koniunktura gospodarcza pogorszyłaby się, to m.in. dzięki zaangażowaniu Polskiej Izby Ubezpieczeń powstał polski program wsparcia należności handlowych. Jego wartość to 800 mln euro. 2 czerwca br. został on notyfikowany przez Komisję Europejską – podkreślił Prądzyński.

Artykuły powiązane

Ryzyko rynkowe głównym problemem dla ubezpieczycieli w 2024 r.

W dniu 5 lutego 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował...

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...