bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
PIU: Jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń?

PIU: Jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń?

Dodano: 2021-06-14

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, w wywiadzie dla PAP podsumował I kw. 2021 r. w branży ubezpieczeniowej. Wskazał, na które ubezpieczenia szczególnie wpłynęła pandemia.

Po pierwsze, jak zauważył prezes PIU, efekt pandemii jest szczególnie zauważalny w sektorze ubezpieczeń na życie. W tej grupie ubezpieczeń w I kw. 2021 odnotowano wzrost świadczeń o ponad 28 proc. w porównaniu do I kw. 2020 r.  

– Dane odzwierciedlają tragiczne skutki pandemii. Wyższą śmiertelność obserwowaliśmy już od listopada 2020 r., ale wśród osób najstarszych, nieobjętych ochroną ubezpieczeniową. W I kwartale 2021 r. wyższa śmiertelność dotyczyła także młodszych grup wiekowych. W efekcie świadczenia z ochronnych ubezpieczeń na życie wzrosły w I kw. 2021 r. o ponad 28 proc. w porównaniu z odpowiednim okresem w zeszłym roku. Wyniosły ok. 2 mld zł, w porównaniu do ok. 1,5 mld zł przed początkiem pandemii – powiedział Jan Grzegorz Prądzyński.

Kolejnym wymienionym przez niego sektorem są ubezpieczenia należności handlowych. Jak podał, pomimo obaw, działający w tym obszarze ubezpieczyciele utrzymali poziom ekspozycji na ryzyko, dzięki czemu wielu przedsiębiorców nadal mogło korzystać z ochrony.

– Jeżeli koniunktura gospodarcza pogorszyłaby się, to m.in. dzięki zaangażowaniu Polskiej Izby Ubezpieczeń powstał polski program wsparcia należności handlowych. Jego wartość to 800 mln euro. 2 czerwca br. został on notyfikowany przez Komisję Europejską – podkreślił Prądzyński.

Artykuły powiązane

Roszczenia informacyjne agenta a upływ terminu przedawnienia roszczenia o zapłatę prowizji

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 stycznia 2023 r. (sygn. akt II CSKP 2252/22) oddalił skargi kasacyjne złożone przez obi...

Prawo do zadośćuczynienia dla członków rodziny poszkodowanego niezgodne z Konstytucją?

Od niemal półtora roku, tj. od dnia 19.09.2021 r. w Kodeksie cywilnym obowiązuje przepis art. 4462  KC, stanowiący pods...

Dyrektywa Work-Life Balance

W dniu 9 marca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i...