bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
PIU: 135 mln zł na prywatne ubezpieczenia zdrowotne po I kw. 2016 r.

PIU: 135 mln zł na prywatne ubezpieczenia zdrowotne po I kw. 2016 r.

Dodano: 2016-06-08
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń podała wyniki rynku ubezpieczeń zdrowotnych po I kw. 2016 r. Jak wynika z analizy, w tym czasie wydaliśmy na prywatne ubezpieczenia zdrowotne 135 mln zł. To o 18 proc. więcej niż rok wcześniej.

Izba podała, że liczba ubezpieczonych osób wzrosła rok do roku w I kw. 2016 r. o 31 proc., do 1,57 mln. Z danych zebranych przez PIU wynika, iż w Polsce prywatne ubezpieczenia zdrowotne kupowane są najczęściej przez pracodawców dla pracowników, lub opłacane są przez pracowników w ramach ubezpieczenia grupowego.

– Jeśli chodzi o umowy indywidualne znaczną część stanowią dodatkowe umowy do ochronnego ubezpieczenia na życie. Z ciekawym zjawiskiem mamy do czynienia na rynku ubezpieczeń majątkowych w zakresie polis indywidualnych. Widać rosnącą liczbę umów o wysokiej średniej składce (ponad 1000 zł rocznie). Oznacza to, że rośnie grupa osób, która bardzo świadomie wybiera prywatną ochronę zdrowotną z szerokim zakresem usług – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

Zdaniem PIU, rozwój prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych zależy w dużej mierze od obowiązującego w Polsce prawa i kształtu całego systemu opieki zdrowotnej.

– Możemy być pewni, że przy obecnym systemie rynek prywatnych polis będzie się rozwijał, ponieważ ludzie cenią sobie komfort, którego nie daje system publiczny. Jednak bez inicjatywy legislatora i wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych prawdopodobnie rynek prywatny nadal pozostanie niszą – dodaje Dorota M. Fal.

Artykuły powiązane

Ryzyko rynkowe głównym problemem dla ubezpieczycieli w 2024 r.

W dniu 5 lutego 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował...

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...