bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Pierwsze półrocze PZU. 11,6 mld zł przypisu składki

Pierwsze półrocze PZU. 11,6 mld zł przypisu składki

Dodano: 2017-08-31

Minione półrocze było najlepszym w historii PZU pod względem sprzedaży. PZU po raz kolejny odnotowało rekord przypisu składki. Grupa podwoiła zysk w minionym półroczu 2017 r.

W I poł. 2017 r. nastąpił wzrost składki przypisanej brutto o 17,7% r/r do 11,6 mld zł. PZU odnotowało także rosnącą liczbę klientów o 500 000 w porównaniu do I półrocza 2016 r.

„PZU pobiło kolejne rekordy. Półroczna składka przypisana brutto przekroczyła 11,6 mld zł, co jest najlepszym półrocznym wynikiem w historii PZU. Dodatkowo drugi kwartał zostanie zapamiętany nie tylko dzięki finalizacji zakupu banku Pekao SA, ale również z uwagi na kolejną rekordową sprzedaż, która była nawet wyższa niż w pierwszym kwartale. Rośniemy, ufają nam klienci, konsekwentnie realizujemy naszą strategię zakładającą nie tylko zwiększanie sprzedaży, ale także dużą dyscyplinę kosztową, która pozwala nam stale poprawiać rentowność naszej Grupy.” – powiedział, cytowany w komunikacie, Paweł Surówka, prezes PZU SA.

Także w I poł. 2017 r. PZU uzyskało wyższą rentowność w ubezpieczeniach majątkowych. Poprawa wskaźnika mieszanego wyniosła 6,6 p.p. r/r do poziomu 86,5%. „W ciągu pierwszych sześciu miesięcy poprawiliśmy rentowność ubezpieczeń majątkowych. Wszystkie główne linie biznesowe we wszystkich segmentach są dzisiaj dochodowe. To efekt dużej dynamiki sprzedaży zarówno produktów komunikacyjnych jak i poza komunikacyjnych, niższej szkodowości w ubezpieczeniach rolnych oraz dużej dyscypliny kosztowej. Poprawa wskaźnika mieszanego o 6,6 p.p. r/r. do poziomu 86,5% realizowana była przy spadających kosztach obsługi portfela ubezpieczeniowego. W efekcie tych działań wskaźnik kosztów administracyjnych spółek ubezpieczeniowych Grupy PZU w Polsce uległ poprawie o 1,1% osiągając na koniec czerwca 2017 roku poziom 6,9%. Oznacza to, że jesteśmy w stanie oferować nasze produkty taniej niż nasi kluczowi konkurenci.” – wyjaśnił Tomasz Kulik, CFO PZU.

W konsekwencji nastąpił wzrost udziałów rynkowych w ubezpieczeniach majątkowych o 1,4 p.p. r/r do 37,1% oraz w ubezpieczeniach na życie ze składką okresową o 0,8 p.p. r/r do 45,6% (dane na koniec marca 2017). Przyniosło to dwukrotnie wyższy zysk. Zysk operacyjny wzrósł do 2,2 mld zł w porównaniu do 1,05 mld zł w I półroczu 2016, a zysk netto to 1,45 mld zł w porównaniu do 0,66 mld zł w I półroczu 2016.

Tomasz Kulik także skomentował finalizację transakcji zakupu pakietu akcji Pekao i emisję obligacji podporządkowanych. „Zgodnie z deklaracją, utrzymaliśmy bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa mierzony wskaźnikiem wypłacalności Solvency II. Aby utrzymać ten wskaźnik na strategicznym poziomie ponad 200% przeprowadziliśmy największą w historii emisję obligacji podporządkowanych w sektorze finansowym w Polsce. Była to jednocześnie pierwsza emisja w kraju zgodna z wymogami regulacji Solvency II. Wpływy z emisji zostały zaliczone do środków własnych PZU, co pozwoliło na utrzymanie wysokich wskaźników bezpieczeństwa” – powiedział Tomasz Kulik, CFO PZU.

Artykuły powiązane

W 2023 r. ubezpieczono obroty handlowe o wartości aż 911 mld zł

Polska Izba Ubezpieczeń w dniu 8 kwietnia 2024 r. opublikowała informację zgodnie, z którą w 2023 roku ubezpieczyciele o...

Bezpiecznie zaplanuj majówkę 2024!

Korzystając z jednodniowego urlopu, możesz cieszyć się pięciodniowym wolnym od środy. Tylko czwartek, 2 maja, to dzień r...

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...