bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Pacjent, Rzecznik Praw Pacjenta i prawo

Pacjent, Rzecznik Praw Pacjenta i prawo

Dodano: 2022-07-06
Publikator: Rzecznik Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) wykorzystuje swoje uprawnienia, które pozwalają na wytyczanie powództwa na rzecz pacjentów. Przyłącza się także do toczących się postępowań cywilnych.

Bartłomiej Chmielowiec – RPP – podkreśla, że – „Przed sądem działamy na prawach przysługujących prokuratorowi. Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych”.

Powyżej opisaną aktywność RPP podejmuje na wniosek pacjenta lub z urzędu. Praktyka pokazuje, że podmioty coraz częściej podejmują decyzję o ugodowym rozwiązaniu sporów. Nie toczą się tym samy kosztowne procesy. Pomoc jest udzielana przede wszystkim wtedy, gdy poszkodowany sam nie jest w stanie skutecznie dochodzić swoich roszczeń. Dotyczy to także sytuacji, gdy konkretna sprawa może okazać się szczególnie istotna dla kształtowania linii orzeczniczej sądów.

Spośród zakończonych w taki sposób spraw, warto wskazać choćby jedną, która bez wątpienia zasługuje na uwagę. Zakończona już sprawa dotyczyła porodu oraz zwlekania z przeprowadzeniem cesarskiego cięcia. Noworodek w ciężkim stanie został wydobyty z zielonych wód płodowych. Pomimo tego, że został przewieziony do specjalistycznego ośrodka, po upływie tygodnia zmarł. Ubezpieczyciel szpitala nie uznał roszczenia zadośćuczynienia z tytułu naruszenia praw pacjenta. W związku z tym, RPP wstąpił do procesu cywilnego na prawach prokuratora. W wyniku podjętych negocjacji rodzice dziecka otrzymali wysoką kwotę zadośćuczynienia za krzywdę i stratę, której doznali.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...