bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Optymizm na rynku pracy

Optymizm na rynku pracy

Dodano: 2016-08-17
Publikator: PageGroup

PageGroup przeprowadziło badanie za II kwartał 2016 r. za pomocą narzędzia Confidence Index, pozwalającego mierzyć poziom optymizmu wśród kandydatów aplikujących na oferty pracy. Jak wynika z analizy, Polacy w jasnych barwach postrzegają kondycję rynku pracy oraz sytuację ekonomiczną w najbliższej przyszłości.

Z badania wynika, że 57% respondentów jest przekonanych, że sytuacja na rynku pracy i ich własna pozycja zawodowa zmieni się na lepsze. Pod względem optymizmu Polska uplasowała się na 3. miejscu w Europie. Na pierwszym znalazła się Szwecja z wynikiem 64%, tuż za nią Niemcy – 63%.

Badanie Confidence Index PageGroup pokazuje, w jaki sposób kandydaci w różnym wieku i pracujący na różnych stanowiskach postrzegają swoją obecną sytuację zawodową oraz sytuację ekonomiczną w kraju. Ankietowani odpowiedzieli na serię pytań dotyczących rozwoju kariery, poziomu wynagrodzenia, równowagi pomiędzy pracą i życiem osobistym oraz przekonań na temat obecnej i spodziewanej sytuacji na rynku pracy.

Badania wykazały pozytywny trend, dostrzegany w całej Europie kontynentalnej, włączając w to Polskę. Respondenci oceniają rynek pracy i swoją sytuację zawodową optymistycznie, choć wśród osób, które mają ponad 49 lat, optymizm jest nieco mniejszy (49%), z kolei największy optymizm notuje się wśród kandydatów w wieku poniżej 30 lat (65%).

55% polskich kandydatów poszukuje nowej pracy, ponieważ chce wykorzystywać i rozwijać swoje umiejętności. Aż 90% osób, które nie skończyły jeszcze 30 lat, uważa, że ich kompetencje w ciągu najbliższego roku wzrosną. Takiego samego zdania jest 73% osób z grupy wiekowej 30-49 lat.

Większość kandydatów sądzi, że nie uda im się osiągnąć lepszej równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Tylko 30% ankietowanych w wieku powyżej 49 lat jest zdania, że ich sytuacja w tym aspekcie poprawi się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wśród osób, które nie skończyły jeszcze 30 lat, odsetek ten wynosi 35%. W poprawę sytuacji wierzy najmniej pracowników w wieku 30-49 lat – wynik w tej grupie wyniósł jedynie 27%. Ogólnie jednak rezultaty w tym zakresie nie wskazują na optymizm – należy zatem zadać pytanie o przyczyny takiego stanu.

Chociaż wyniki badania są odmienne w różnych grupach wiekowych, to jeszcze wyraźniej zaznaczona jest różnica pomiędzy krajami, które otwierają listę optymistów, a państwami Europy Południowej. Włochy, Portugalia i Hiszpania należą raczej do grona pesymistów – wartość indeksu w przypadku tych krajów wyniosła odpowiednio 34%, 39% i 40%.

– Na polskim rynku pracy panują pozytywne nastroje. Kandydaci są gotowi budować nowe umiejętności i rozwijać już posiadane, poszukując nowej pracy. Dostrzegamy, że mają duże ambicje. Z drugiej strony jednak, w najbliższym czasie nie oczekują poprawy w zakresie work-life balance, ponieważ są pewni, że na swój sukces będą musieli pracować dłużej i ciężej – skomentował wyniki Yannick Coulange, dyrektor zarządzający PageGroup w Polsce, komentuje wyniki badania Confidence Index.

Artykuły powiązane

Walka z smishingiem: nowe przepisy wprowadzają blokowanie fałszywych SMS-ów przez operatorów telekomunikacyjnych

Od 25 marca 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które nakładają obowiązek na operatorów telekomunikacyjnych do...

Nowe przepisy na rzecz recyklingu

Na portalu Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowych przepisów dotyczących po...

KNF: Kolejna wersja metodyki BION dla ubezpieczycieli za 2023 rok

W dniu 1 marca 2024 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował nową wersję metodyki Rocznego Badania i Oceny Nad...