Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię dotyczącą tzw. klauzul „dolnego progu”, które pojawiały się w umowach pożyczek hipotecznych w Hiszpanii. Wkrótce TSUE wyda wyrok w trzech połączonych sprawach o tym przedmiocie (C-154/15 , C-307/15 i C-308/15).
Rozpoznawana sprawa dotyczy tzw. klauzul „dolnego progu” zamieszczanych w umowach pożyczek hipotecznych. Klauzule zakładają, że w razie obniżki stóp procentowych poniżej określonego w umowie poziomu nie ma znaczenia dla wysokości odsetek płaconych przez konsumenta. Oznacza to, że pożyczkodawcy spłacają swoje zobowiązania według stałych określonych w umowie stóp procentowych bez względu na sytuację makroekonomiczną. Powyższy zapis umowny wzbudził wiele kontrowersji wśród klientów hiszpańskich firm pożyczkowych, którzy uważali, że powyższe zapisy naruszają ich interesy w związku z czym nie powinny być wiążące.
Spór zakończył się wyrokiem sądu najwyższego w Hiszpanii z dnia 9 maja 2013 r., który uznał klauzule „dolnego progu” za abuzywne. W uzasadnieniu wyroku stwierdził, że klienci podczas przystępowania do umowy nie byli właściwie informowani o prawno-gospodarczych obciążeniach, jakie narzucają powyższe zapisy. Sąd uznał też, że wyrok będzie miał skutek od daty wydania wyroku („ex nunc”), tym samym zasądzając ograniczenie skutków czasowych stwierdzenia nieważności tych klauzul.