bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Odszkodowanie za zniszczenie auta wskutek ulewy otrzymają wyłącznie posiadacze AC

Odszkodowanie za zniszczenie auta wskutek ulewy otrzymają wyłącznie posiadacze AC

Dodano: 2016-08-03

W związku ze skutkami deszczów i nawałnic Państwowa Straż Pożarna tylko 14 i 15 lipca interweniowała niemal 4.300 razy. Zarówno domy prywatne jak i wszelkiego rodzaju magazyny, sklepy, czy centra handlowe w wyniku tych ulew zostały zalane. Spadające gałęzie, a także woda dostająca się do wnętrza i pod maskę pojazdów powodowały poważne zniszczenia samochodów.

– W czasie ulewnych deszczów samochody mogą zostać zniszczone na wiele różnych sposobów. Gdy ulica zamienia się w rwący potok, stojący pojazd może ulec zalaniu co skutecznie unieruchamia auto – w ostatnich dniach odebraliśmy wiele takich zgłoszeń. W kilku przypadkach spływająca po stromej jezdni woda „przestawiała” samochody poza drogę lub spychała je na inne auta. Wielu klientów zgłasza nam także zbite szyby i porysowane przez przewracające się drzewa karoserie – powiedział Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Brak samochodu zarówno dla prywatnego właściciela jak i dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą może powodować poważne utrudnienia. Eksperci zaznaczają jednak, iż odszkodowanie za zniszczone auto w takich okolicznościach otrzymają jedynie posiadacze nieobowiązkowego autocasco.

Jak wynika z danych KNF, liczba kupionych w Polsce w 2015 roku ubezpieczeń AC, zarówno dla aut prywatnych i firmowych, jest 4-krotnie mniejsza niż obowiązkowych polis OC, chroniących właściciela samochodu jedynie w przypadku, gdy wyrządzi on szkodę innym uczestnikom ruchu drogowego. Dane te wskazują, że jedynie 25% kierowców chroni auto przed kradzieżą, uszkodzeniem spowodowanym przez własną nieuwagę, wandalizmem lub właśnie niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

– Kupując polisę zarówno dla siebie, jak i na potrzeby firmowej floty pojazdów trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na zakres ochrony – w jakich sytuacjach i przed jakimi zdarzeniami nasz pojazd jest chroniony. Na przykład bardzo ważnym elementem ubezpieczenia jest assistance, dzięki któremu można liczyć na holowanie, gdy auto zostanie unieruchomione, a jeżeli nie będzie można go naprawić tego samego dnia, w ramach ubezpieczenia oferujemy również pojazd zastępczy – dodaje Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Eksperci również wyprowadzają z błędu – ubezpieczenie AC nie jest przeznaczone wyłącznie dla nowych samochodów. Wielu ubezpieczycieli oferuje taką ochronę również dla starszych pojazdów.

Artykuły powiązane

Nowa era ochrony – DFG zwiększa bezpieczeństwo zakupu mieszkań i domów od deweloperów

Zakup mieszkania lub domu na podstawie umowy deweloperskiej zawartej po 2 lipca 2024 roku będzie objęty ochroną De...

Fikcyjne samozatrudnienie pod lupą organów podatkowych

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w interpretacji z 12 czerwca 2024 r. (sygn. DKP3.8082.10.2023) uznał, że z...

Umowa ubezpieczenia nie zawsze gwarantuje wypłatę odszkodowania – wyrok SN

Sąd Najwyższy w wyroku z 24 czerwca 2024 r. (sygn. akt I CSK 1396/23) orzekł, że nieprzestrzeganie działań prewe...