bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Nowelizacja ustawy o doręczeniach elektronicznych z 15 czerwca 2021 roku

Nowelizacja ustawy o doręczeniach elektronicznych z 15 czerwca 2021 roku

Dodano: 2021-06-29

Zgodnie z ustawą przede wszystkim zmieni się termin wejścia w życie przepisów ustawy o doręczeniach elektronicznych. Przesunięte zostaną również niektóre terminy w zakresie poszczególnych wymogów. Poniżej przedstawiamy cel przedmiotowej nowelizacji oraz jej najważniejsze zmiany.

Zgodnie z komunikatem Kancelarii Prezydenta RP: „przesunięcie terminu wdrożenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej. W celu zapewnienia jak najwyższej jakości dla użytkowników końcowych”.

Wydłużeniu podlegają następujące terminy:

  1. na zaopatrzenie się w adres do doręczeń elektronicznych (wpisanego do bazy) – dotyczy podmiotów niepublicznych wpisanych do rejestru przedsiębiorców – wydłużono do 5 lipca 2022 r.
  2. po upływie którego składając wniosek do CEiDG o działalności gospodarczej niepubliczny podmiot będzie miał obowiązek przekazania niezbędnych danych do utworzenia adresu do doręczeń (publiczna usługa rejestrowania doręczeń elektronicznych) albo przekazania adresu do doręczeń powiązanego z kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego – wydłużono do 31 stycznia 2023 r.
  3. od którego organy władzy publicznej oraz ZUS, NFZ i KRUS będą zobowiązane do stosowania nowych przepisów dot. doręczenia korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego albo publicznej usługi hybrydowej – wydłużono do 5 lipca 2022 r.
  4. do którego operator wyznaczony w rozumieniu przepisów ustawy Prawo pocztowe będzie zobowiązany przedłożyć Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej projekt cennika dla publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej oraz regulaminu świadczenia tych usług – wydłużono do 5 sierpnia 2021 r.

Wejścia w życie ustawy o doręczeniach elektronicznych przełożone na 5 października 2021r.

Postulaty wydłużenia terminów dotyczących wdrożenia doręczeń elektronicznych były już sygnalizowane przez prawników z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI na początku czerwca bieżącego roku, m. in. w artykule mec. Karoliny Bogumił-Łagowskiej i mec. Piotra Trębickiego opublikowanym w Rzeczpospolitej pt. „Pisma procesowe online: czy nie za szybki ten e-mail?”, publikacja jest dostępna pod linkiem: https://www.rp.pl/Opinie/306099981-Piotr-Trebicki-Karolina-Bogumil-Lagowska-Pisma-procesowe-online-czy-nie-za-szybki-ten-e-mail.html

Postulaty autorów przede wszystkim wskazywały na zbyt szybkie procedowanie zmian, przede wszystkim dla „starszych stażem” profesjonalnych pełnomocników, brak czasu na szkolenia w tym zakresie i przygotowanie, co przede wszystkim mogłoby uderzyć w małe kancelarie oraz jednoosobowe działalności gospodarcze.

Rekomendujemy bieżące śledzenie zmian związanych z doręczeniami elektronicznymi.

Artykuły powiązane

Nowa era ochrony – DFG zwiększa bezpieczeństwo zakupu mieszkań i domów od deweloperów

Zakup mieszkania lub domu na podstawie umowy deweloperskiej zawartej po 2 lipca 2024 roku będzie objęty ochroną De...

Fikcyjne samozatrudnienie pod lupą organów podatkowych

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w interpretacji z 12 czerwca 2024 r. (sygn. DKP3.8082.10.2023) uznał, że z...

Umowa ubezpieczenia nie zawsze gwarantuje wypłatę odszkodowania – wyrok SN

Sąd Najwyższy w wyroku z 24 czerwca 2024 r. (sygn. akt I CSK 1396/23) orzekł, że nieprzestrzeganie działań prewe...