bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Nowelizacja Ordynacji podatkowej podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja Ordynacji podatkowej podpisana przez Prezydenta

Dodano: 2016-06-09

Prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, która wprowadziła m. in. klauzulę obejścia prawa podatkowego mającą na celu przeciwdziałanie niepłaceniu podatków przez przedsiębiorców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Klauzula ma na celu eliminację sztucznych czynności, niemających uzasadnienia gospodarczego, a powstałych w wyniku chęci ominięcia przepisów podatkowych przez przedsiębiorców i osiągnięcia z tego tytułu korzyści. Klauzula stanowi element tzw. walki z „agresywną optymalizacją podatkową”.

Nowy zapis Ordynacji podatkowej umożliwia fiskusowi uznanie, że dana czynność przedsiębiorcy została podjęta w celu uniknięcia obowiązku podatkowego lub jego zmniejszenia. Urząd Skarbowy będzie miał prawo do nałożenia na spółkę podatku we właściwej wysokości. Klauzula będzie obowiązywać w przypadku, gdy łączna korzyść uzyskana przez podatnika z tytułu sztucznej transakcji będzie wynosiła min. 100 tys. zł dla okresu 1 roku.

Do wydawania opinii w spornych sprawach dotyczących unikania opodatkowania zostanie utworzona Rada ds. Unikania Opodatkowania. Członkowie Rady zostaną wybrani przez Ministra Finansów. Ponadto, Minister Finansów uzyska prawo do wydawania tzw. opinii zabezpieczających – chroniących podatników przed uznaniem ich czynności za mających na celu uniknięcie opodatkowania.

Ustawa, z wyjątkami, ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Artykuły powiązane

Nowa era ochrony – DFG zwiększa bezpieczeństwo zakupu mieszkań i domów od deweloperów

Zakup mieszkania lub domu na podstawie umowy deweloperskiej zawartej po 2 lipca 2024 roku będzie objęty ochroną De...

Fikcyjne samozatrudnienie pod lupą organów podatkowych

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w interpretacji z 12 czerwca 2024 r. (sygn. DKP3.8082.10.2023) uznał, że z...

Umowa ubezpieczenia nie zawsze gwarantuje wypłatę odszkodowania – wyrok SN

Sąd Najwyższy w wyroku z 24 czerwca 2024 r. (sygn. akt I CSK 1396/23) orzekł, że nieprzestrzeganie działań prewe...