bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Dane osobowe
Nowe przepisy chroniące obywateli przed kradzieżą tożsamości od 1 czerwca.

Nowe przepisy chroniące obywateli przed kradzieżą tożsamości od 1 czerwca.

Dodano: 2024-05-28

Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce będą obowiązywać nowe przepisy mające na celu lepszą ochronę obywateli przed kradzieżą tożsamości. Wszystkie banki, firmy pożyczkowe, notariusze oraz inne instytucje będą zobligowane do sprawdzania, czy numer PESEL osoby nie został zastrzeżony, zanim zgodzą się na zawarcie umowy lub realizację transakcji. Dzięki temu, po zastrzeżeniu numeru PESEL, obywatel nie poniesie odpowiedzialności, jeśli ktoś zaciągnie na jego dane pożyczkę.

Proces zastrzegania numeru PESEL

Zastrzeżenie numeru PESEL jest proste i można to zrobić online. Wystarczy zalogować się na portal mObywatel za pomocą Profilu Zaufanego. Zastrzeżenie można w każdej chwili cofnąć, zarówno tymczasowo, jak i bezterminowo, co jest ważne, gdy samodzielnie będziemy chcieli skorzystać z kredytu lub pożyczki. Cała procedura zajmuje tylko kilka minut.

Weryfikacja w praktyce

Nowe przepisy nakładają na banki, instytucje kredytowe, SKOK-i oraz inne instytucje pożyczkowe obowiązek sprawdzania rejestru zastrzeżonych numerów PESEL przed otwarciem rachunków, udzieleniem kredytów, pożyczek czy leasingów. Weryfikacja będzie także konieczna przy wypłatach gotówkowych powyżej trzykrotności płacy minimalnej. Notariusze będą musieli sprawdzać numer PESEL przy transakcjach dotyczących nieruchomości, a operatorzy telekomunikacyjni przy wydawaniu duplikatów kart SIM.

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Zastrzeganie numeru PESEL to kluczowy krok w ochronie przed kradzieżą tożsamości. Nowe przepisy mają na celu stworzenie realnej bariery przeciwko nadużyciom, co jest istotnym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa cyfrowego. Oprócz zastrzegania numeru PESEL, warto dbać o prywatność i bezpieczeństwo w sieci, korzystając z programów antyszpiegowskich oraz usług VPN, które szyfrują nasze dane i chronią naszą tożsamość online.

Popularność zastrzegania numeru PESEL

Od momentu wprowadzenia możliwości zastrzegania numeru PESEL w listopadzie ubiegłego roku, skorzystało z niej już niemal 2,7 miliona Polaków. Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje, że liczba ta znacząco wzrośnie po 1 czerwca, gdy nowe przepisy wejdą w życie. Przedsiębiorcy, którzy dotychczas nie musieli sprawdzać zastrzeżeń, będą teraz zobowiązani do ich weryfikacji, co znacznie zwiększy poziom ochrony obywateli.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...