Art. 420.
1. Krajowe zakłady ubezpieczeń i zagraniczne zakłady ubezpieczeń wykonujące działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tworzą ubezpieczeniowy samorząd gospodarczy.
2. Organizacją ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego jest Polska Izba Ubezpieczeń, zwana dalej „Izbą”.
W zakresie członkostwa w PIU Ustawa nie wprowadza zmian w stosunku do uprzednio obowiązującej ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Zgodnie z nową ustawą, krajowe zakłady ubezpieczeń i zagraniczne zakłady ubezpieczeń, które wykonują działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tworzą ubezpieczeniowy samorząd gospodarczy. Zatem podobnie jak w uprzednio obowiązującej ustawy, także obecnie przynależność do PIU jest obowiązkiem, a nie uprawnieniem wskazanych zakładów ubezpieczeń. Natomiast, zakłady reasekuracji mogą wstąpić do samorządu dobrowolnie.
Uprawnienie do tworzenia samorządu gospodarczego wynika wprost z art. 17 ust. 2 Konstytucji, zgodnie z którym w drodze ustawy można tworzyć również inne, niż zawodowe, rodzaje samorządu, a samorządy te nie mogą naruszać wolności wykonywania zawodu ani ograniczać wolności podejmowania działalności gospodarczej.
Przepis ten wskazuje podmioty, które są uprawnione i jednocześnie zobowiązane do członkostwa w ubezpieczeniowym samorządzie gospodarczym. Zgodnie natomiast z § 7.1. Statutu PIU, członkiem Izby jest krajowy zakład ubezpieczeń oraz zagraniczny zakład ubezpieczeń posiadający oddział lub oddział główny, którego siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, iż członkami Izby z mocy prawa nie są zagraniczne zakłady ubezpieczeń wykonujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność ubezpieczeniową na zasadzie swobody świadczenia usług (freedom of services – F.O.S.)