bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
NOWA USTAWA – Sankcje za naruszenie zasad przez członka PIU

NOWA USTAWA – Sankcje za naruszenie zasad przez członka PIU

Dodano: 2016-06-16

Art. 427. Izba w przypadku naruszenia przez członka Izby zasad, o których mowa w art. 426 ust. 1, podejmuje działania i stosuje środki określone w statucie i uchwałach Walnego Zgromadzenia Izby.

Komentowany przepis wprowadza sankcje za naruszenie przez członka Izby zasad określonych w art. 426 ust. 1 nowej ustawy. Mając na uwadze brzmienie tego przepisu, który określa podstawowe zadania Izby, należałoby uznać, że intencją ustawodawcy jest usankcjonowanie naruszenia przez należące do Izby zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji zasad uczciwej konkurencji i zasad etyki w działalności ubezpieczeniowej, wskazanych w tym przepisie, do których kształtowania, upowszechniania i czuwanie nad ich przestrzeganiem powołana została Izba. Powinno to oznaczać, że Izba jest zobowiązana przez ustawodawcę do podjęcia działań i zastosowania środków, przewidzianych w Statucie PIU i uchwałach Walnego Zgromadzenia Izby, w przypadku powzięcia wiadomości o nieetycznym lub godzącym w uczciwą konkurencję działaniu któregokolwiek z jej członków. Podobnie jak w uprzednio obowiązującej ustawie o działalności ubezpieczeniowej, Ustawa nie precyzuje ani jakie kategorie naruszeń należy sankcjonować ani jakie konkretnie sankcje mogą zostać przez Izbę zastosowane, odsyłając w tym zakresie do Statutu i uchwał Walnego Zgromadzenia.

Artykuły powiązane

Nowa era ochrony – DFG zwiększa bezpieczeństwo zakupu mieszkań i domów od deweloperów

Zakup mieszkania lub domu na podstawie umowy deweloperskiej zawartej po 2 lipca 2024 roku będzie objęty ochroną De...

Fikcyjne samozatrudnienie pod lupą organów podatkowych

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w interpretacji z 12 czerwca 2024 r. (sygn. DKP3.8082.10.2023) uznał, że z...

Umowa ubezpieczenia nie zawsze gwarantuje wypłatę odszkodowania – wyrok SN

Sąd Najwyższy w wyroku z 24 czerwca 2024 r. (sygn. akt I CSK 1396/23) orzekł, że nieprzestrzeganie działań prewe...