bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Nowa ustawa o wyrobach medycznych weszła w życie

Nowa ustawa o wyrobach medycznych weszła w życie

Dodano: 2022-05-27

W dniu 26 maja 2022 r. weszła w życie nowa ustawa o wyrobach medycznych z dnia 7 kwietnia 2022 r. Od tego dnia wszyscy uczestnicy rynku związanego z obrotem tymi wyrobami muszą już obligatoryjnie stosować się do nowych przepisów. Wyjątkiem są jedynie zapisy dot. reklamy oraz o krajowym wykazie dystrybutorów, w przypadku których ustawodawca dał więcej czasu na przygotowanie (zaczną obowiązywać odpowiednio od 1 stycznia 2023 r. oraz od 1 lipca 2023 r.).

Po długim czasie przepisy krajowe zostały więc w końcu dostosowane do obowiązujących już bezpośrednio rozporządzeń unijnych – rozporządzenie 2017/745 z 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych (tzw. Rozporządzenie MDR) oraz rozporządzenie 2017/746 z 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (tzw. Rozporządzenie IDVR).

Z jednej strony uczestnicy rynku wyrobów medycznych mogą więc czuć się pewniej, gdyż obowiązujące przepisy wreszcie będą spójne, z drugiej strony w nowej ustawie pojawia się też wiele nowych regulacji, których rozporządzenia unijne nie poruszają lub nie precyzują. W tym kontekście na pewno trzeba zwrócić uwagę na przepisy dotyczące kar administracyjnych za nieprzestrzeganie obowiązków uregulowanych w Rozporządzeniach MDR oraz IDVR (kary sięgają wysokości nawet 5 000 000 zł). Ponadto należy mieć na względzie szczegółowe regulacje związane z wymogami językowymi dystrybuowanych wyrobów medycznych (język instrukcji, interfejsu urządzeń), a także szczegółowe zasady reklamowania wyrobów medycznych, które już niedługo również zaczną obowiązywać.

Ustawa i wynikające z niej obowiązki mają kluczowe znaczenie dla wszystkich podmiotów z szeroko rozumianej branży wyrobów medycznych, w tym także z branży diagnostyki czy serwisowej. Szczegółowa analiza przepisów nowej ustawy w przypadku takich podmiotów, jest więc absolutną koniecznością.

Rekomendacje CZTR:

  1. Pełną wersję tekstu nowej ustawy o wyrobach medycznych można odnaleźć pod linkiem: https://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/974.
  2. Konieczne może okazać się pilne dostosowanie dokumentów wewnętrznych i procedur do nowych regulacji.
  3. Przygotować trzeba się również na zaktualizowane wymogi zamawiających dotyczące dostarczanych wyrobów medycznych.

Artykuły powiązane

Odszkodowanie się należy pomimo, że ubezpieczający skłamał

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swojej opinii z dnia 27 czerwca 2024 r. (sygn. C-236/23) s...

Łatwiejsza transgraniczna współpraca między organami nadzoru w przypadku zmiany siedziby zakładu ubezpieczeń

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) postanowił uzupełnić swoją decyzję z...