bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Nowa metoda oszustów

Nowa metoda oszustów

Dodano: 2021-08-16
Publikator: Rzecznik Finansowy

W ostatnim czasie do Rzecznika Finansowego wpływa coraz więcej skarg klientów, którym oszuści wyczyścili konta bankowe. Nowa metoda polega na podszywaniu się pod pracownika banku, nakłanianiu do instalacji nieznanego oprogramowania i przekazywania środków.

Przestępcy kontaktują się z klientem banku twierdząc, że padł on ofiarą przestępstwa i ktoś włamał się na jego konto. Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przy odbieraniu telefonu z infolinii banku. W razie podejrzenia, że kontakt może nie pochodzić od pracownika należy się rozłączyć i samodzielnie zadzwonić na infolinię.

– Wszystko było bardzo wiarygodne. Oszustka, która się ze mną kontaktowała, dzwoniła z infolinii banku, tego numeru podanego na ich stronie internetowej  – tak w pierwszych słowach wniosku do Rzecznika Finansowego wskazuje jedna z klientek.

– Zadzwoniła do mnie osoba, która podała, że jest pracownikiem działu do spraw walki z cyberprzestępczością i powiedziała, że mają informację, iż ktoś na moje nazwisko podejmuje próbę wzięcia pożyczki na dużą kwotę i próbował dokonać przelewu na cudze konto na kwotę 600 zł. Przekazano mi, że za chwilę skontaktuje się ze mną pracownik banku i przekaże kolejne instrukcje. Za chwilę zadzwonił ktoś z infolinii. Sprawdziłem ten numer, to infolinia banku – to kolejny opis klienta, który padł ofiarą oszustwa.

Oszuści dzwoniąc stosują „nakładkę”, która ukrywa prawdziwy numer, z jakiego wykonane jest połączenie, a klientom pokazuje się numer infolinii lub nazwa banku. Dzięki temu przestępcy zdobywają zaufanie klienta. Później oszuści przekonują, że działają w jego interesie i wszystkie przekazywane przez nich polecenia na celu mają zabezpieczenie środków przed kradzieżą. Najczęściej klienci skłaniani są do zainstalowania programu pozwalającego przestępcom zdalnie przejąć kontrolę nad komputerem lub telefonem rozmówcy tzw. zdalny pulpit. W ten sposób oszuści generują kody BLIK, dzięki którym wypłacają środki w bankomacie, zmieniają sposób autoryzacji czy dokonują kolejnych transakcji płatniczych najczęściej z wykorzystaniem usługi przelewów natychmiastowych.

– Zdarza się, że klient jest manipulowany i skłaniany do zaciągnięcia zobowiązania kredytowego za pośrednictwem bankowości elektronicznej, które to wedle oświadczenia przestępców podających się za pracowników banku, ma być potem anulowane np. „kodami BLIK”. Wydaje się, że w ten sposób klient jest nakłaniany do pomocy bankowi mającej na celu ujęcie przestępców „na gorącym uczynku”. Klient jest proszony o przekazywanie kodów BLIK, które to mają służyć anulowaniu kredytów, a tak naprawdę w tym samym czasie przy ich wykorzystaniu przestępcy wypłacają środki pozyskane z kredytu w bankomacie – wyjaśnia Marta Obroślak, z biura Rzecznika Finansowego.

Inną metodą działania przestępców jest informowanie, że złamane zostały zabezpieczenia i klientowi ukradziono pewną kwotę, przelewając ją na inny rachunek.

– Klient jest zapewniany, że jedynym sposobem ochrony pozostałych środków jest ich przelanie na nowo utworzone konto przez bank dla klienta, bowiem trzymanie środków na obecnym rachunku nie jest już bezpieczne. W tym czasie klient jest namawiany do dokonywania kolejnych transakcji przelewem natychmiastowym i ich autoryzacji, niekiedy ich ponawiania ze względu na występowanie rzekomego błędu. Często zdarza się, że przestępca w celu kontroli działań podejmowanych przez klienta na rachunku bankowym czy przejęcia go i np. zwiększenia dziennego limitu przelewu lub dokonania transakcji, może nakłaniać klienta do zainstalowania oprogramowania, które pozwala na zdalne przejęcie kontroli nad komputerem — mówi Marta Obroślak.

Rzecznik Finansowy przypomina, że osoba kontaktująca się w imieniu banku nigdy nie prosi o dane do logowania, kod BLIK czy o zainstalowanie aplikacji nieznanego pochodzenia.

Gdy dojdzie do kradzieży środków pieniężnych z rachunku, klient może złożyć reklamację do podmiotu rynku finansowego. Może ona być złożona w formie pisemnej lub ustnej – telefonicznie bądź osobiście do protokołu podczas wizyty w placówce lub w formie elektronicznej. Równolegle, w przypadku gdy utrata środków pieniężnych może być efektem działania przestępców, należy powiadomić policję i złożyć stosowne zawiadomienie.

Po wyczerpaniu trybu reklamacyjnego klient może złożyć do Rzecznika Finansowego wniosek o podjęcie interwencji z podmiotem rynku finansowego.

Więcej informacji: https://rf.gov.pl/postepowania-interwencyjne/

Jeśli klient zdecyduje się na złożenie pozwu w sądzie lub został pozwany przez bank, może złożyć wniosek o wydanie tzw. istotnego poglądu w sprawie.

Więcej informacji: https://rf.gov.pl/istotne-poglady

Artykuły powiązane

Walka z smishingiem: nowe przepisy wprowadzają blokowanie fałszywych SMS-ów przez operatorów telekomunikacyjnych

Od 25 marca 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które nakładają obowiązek na operatorów telekomunikacyjnych do...

Nowe przepisy na rzecz recyklingu

Na portalu Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowych przepisów dotyczących po...

KNF: Kolejna wersja metodyki BION dla ubezpieczycieli za 2023 rok

W dniu 1 marca 2024 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował nową wersję metodyki Rocznego Badania i Oceny Nad...