bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Niewypłacalność firm w 2022 r.

Niewypłacalność firm w 2022 r.

Dodano: 2022-05-20
Publikator: informacja prasowa

Analitycy i ekonomiści Allianz Trade wskazują, że w br. liczba niewypłacalnych firm na świecie zwiększy się o +10 proc, a w 2023 r. o kolejne +14 proc. Oznacza to osiągnięcie poziomu sprzed pandemii.

Bilans ryzyka, jakiego mogą spodziewać się przedsiębiorcy, pogorszył się ze względu na wojnę w Ukrainie. Zapasy gotówki z pewnością zapobiegną gwałtownemu wzrostowi liczby niewypłacalności, jednak w krótkiej perspektywie.

W Polsce została przyjęta odmienna strategia walki z brakiem płynności finansowej przedsiębiorstw od tej, w którą zaangażowane są inne państwa. W naszym kraju nie doszło do zawieszenia obowiązków oraz procedur związanych ze zgłaszaniem niewypłacalności. Wręcz przeciwnie. Odformalizowano i uproszczono postępowanie naprawcze, tworząc przy tym nowy jego rodzaj. Same firmy na jak najwcześniejszym etapie miały rozwiązywać problemy nawet bez udziału sądu. Wyjaśnia to, dlaczego liczba niewypłacalności polskich podmiotów nie spadła, a nawet rosła w ostatnich latach.

Procedura uproszczona, choć z kilkoma zmianami, została na stałe w polskim prawie naprawczym. Pierwszy kwartał 2022 r. pokazał, że wciąż jest bardzo użyteczna. Po chwilowym spadku liczby niewypłacalności związanym ze zmianami prawa, ich liczba wzrasta.

Wspomnijmy, że możliwość szybkiego reagowania na zmiany koniunktury pozwala obserwować bieżące trendy, w tym chociażby problemy, z jakimi muszą mierzyć się firmy budowlane. Analitycy spodziewają się, że w obecnym roku nastąpi dalszy, znaczący, ponieważ na poziomie 12 proc., wzrost liczby niewypłacalności. Są one bowiem coraz częstsze z przyczyn przede wszystkim kosztowych i podażowych.

Artykuły powiązane

I kwartał 2023 r.: mniej szkód, wyższe odszkodowania

W dniu 24 maja 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował Biuletyn Informacyjny Ośrodka Informacji UFG d...

UFG pracuje nad nowym narzędziem do walki z oszustwami ubezpieczeniowymi

Podczas X Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń przedstawiono zarys nowego projektu Ubezpieczeniowego Funduszu...

#3 Nastrój się na prawo – QuoVadisBancassurance? Część 2

1/ Po pierwsze, nie będziesz łączył roli agenta i ubezpieczającego 2/ Po drugie, nie będziesz zarabiał na ubezpi...

    Zadaj Pytanie