bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Orzeczenia
Negatywna ocena pracy pracownika nie jest zniesławieniem

Negatywna ocena pracy pracownika nie jest zniesławieniem

Dodano: 2021-06-25

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w wyroku z dnia 25 marca 2021 r. (skarga nr 1864/18) orzekł, że oparta na faktach negatywna ocena pracy nie narusza reputacji pracownika i nie jest zniesławieniem.

W rozpoznawanej sprawie dyrektor greckiej spółki wdał się w konflikt z zatrudnioną w niej prawniczką. Dyrektor miał zastrzeżenia co do jakości i rzetelności jej pracy. W jego ocenie pracownica nie wykonywała swoich obowiązków w sposób staranny oraz nie respektowała jego poleceń. W związku z tym została rozwiązana umowa o pracę z prawniczką.

W międzyczasie dyrektor skierował do prawniczki kilka pism, które miały na celu uporządkowanie spraw spółki w związku z jej odejściem. W jednym z nich skrytykował jej nieprofesjonalne i sprzeczne z etyką zachowanie związane z nierzetelnym informowaniem zarządu o toczących się sprawach sądowych. W odpowiedzi na pismo kobieta złożyła do organów ścigania zawiadomienie o zniesławieniu. W rezultacie prowadzonego postępowania, grecki sąd skazał dyrektora na karę pięciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Trybunał Praw Człowieka ocenił wyrok greckiego sądu za nieuzasadnioną ingerencję w wolność słowa i wyrażania opinii. ETPC wskazał, że wypowiedź dyrektora miała na celu wyrażenie negatywnej, ale i merytorycznej oceny pracy zatrudnionej. Trybunał orzekł, że opinia ta wyrażona w liście nie zaszkodziła jej reputacji, gdyż pismo nie było upubliczniane a jego treść trafiła do wąskiego grona odbiorców. Ponadto Trybunał ocenił, że także ton wypowiedzi dyrektora był spokojny i umiarkowany. A zatem ocena ta, choć krytyczna, nie stanowi zniesławienia prawniczki.

W konsekwencji Trybunał uznał nałożoną na dyrektora karę więzienia w zawieszeniu za zbyt surową. Wskazał też, że może mieć ona negatywny wpływ na prawo do wolności wyrażania opinii.


  • Artykuł pochodzi z publikacji „Raport prawny”. Więcej pod linkiem.

Artykuły powiązane

Walka z smishingiem: nowe przepisy wprowadzają blokowanie fałszywych SMS-ów przez operatorów telekomunikacyjnych

Od 25 marca 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które nakładają obowiązek na operatorów telekomunikacyjnych do...

Nowe przepisy na rzecz recyklingu

Na portalu Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowych przepisów dotyczących po...

KNF: Kolejna wersja metodyki BION dla ubezpieczycieli za 2023 rok

W dniu 1 marca 2024 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował nową wersję metodyki Rocznego Badania i Oceny Nad...