bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Nadmierne pozyskiwanie danych osobowych i zakup paliw stałych – o czym właściwie mowa?

Nadmierne pozyskiwanie danych osobowych i zakup paliw stałych – o czym właściwie mowa?

Dodano: 2022-07-20
Publikator: Urząd Ochrony Danych Osobowych

Po wniesieniu uwag przez UODO, z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw, usunięto niektóre przepisy. O jakich przepisach mowa?

O tych przewidujących utworzenie bazy danych pełnoletnich osób fizycznych zainteresowanych zakupem paliwa stałego na potrzeby własnego gospodarstwa domowego.

Prezes UODO zabiega o takie ukształtowanie przepisów prawa, które będzie zapobiegało nadmiernemu pozyskiwaniu danych osobowych. Przykładem takich działań jest niewątpliwie opiniowanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Projekt ten przewidywał utworzenie bazy zawierającej dane pełnoletnich osób fizycznych zainteresowanych zakupem paliwa stałego na potrzeby własnego gospodarstwa domowego.

UODO, opiniując projekt ustawy, podkreślił niejasny cel utworzenia bazy osób zainteresowanych zakupem paliwa stałego. Ponadto organ nadzorczy wskazał, że wątpliwe jest to, aby stworzenie wspomnianej bazy spełniało wymogi RODO w zakresie chociażby zgodności z prawem, rzetelności oraz przejrzystości.

Przytoczone uwagi UODO przekazano do Kancelarii Sejmu. Podczas prac sejmowych z projektu usunięto przepisy dotyczące utworzenia bazy danych pełnoletnich osób fizycznych zainteresowanych zakupem paliwa stałego na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. W takim też kształcie uchwalono ustawę.

.

Artykuły powiązane

Pada śnieg…na co uważać będąc kierowcą?

„Tato zobacz, jakie piękne płatki lecą z nieba.” Rzeczywiście, stanąłeś w oknie z synem i obaj zachwycacie się tym cudem...

Ubezpieczenia w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku

W dniu 28 listopada 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował biuletyn, w którym zamieszczono analizę ry...

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...