bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Możliwe zmiany w projekcie w sprawie frankowiczów

Możliwe zmiany w projekcie w sprawie frankowiczów

Dodano: 2016-05-09

Agencja Reuters podała, że polski rząd może zmienić podejście do kwestii kredytów w walutach obcych. Według agencji istnieje wiele rozwiązań problemów związanych z rosnącymi zobowiązaniami frankowiczów, np. zwrot części kosztów poniesionych przez kredytobiorców lub opcję przeniesienia własności mieszkania na bank z możliwością zamieszkiwania w nim przez klienta.

Agencja wskazuje na wypowiedź Sławomira Horbaczewskiego – doradcy prezydenta. „Konwersja kredytów nie jest potrzebna. Byłoby to niesprawiedliwe dla kredytobiorców złotowych. Kurs franka może w najbliższych 2-3 latach spaść, a stopy procentowe w Polsce mogą wzrosnąć, co sprawiłoby, że operacja stałaby się nieopłacalna” – powiedział Horbaczewski.

Wśród propozycji rozwiązań znalazło się wprowadzenie możliwości przekazania własności nieruchomości obciążonej kredytem bankowi bez spłaty reszty zobowiązania. Z czego dłużnik nadal mógłby mieszkać w lokalu, o ile będzie opłacał czynsz za wynajem nowemu właścicielowi, tj. instytucji bankowej – kredytodawcy. Poza tym, niektórzy chcą, aby banki zwracały koszty wynikające z przeliczenia walut. Propozycja ta została po części zawarta w prezydenckim projekcie ustawy w sprawie kredytów w walutach obcych, gdzie pojawił się zapis wymuszający na bankach zwrot spreadów. Według szacunków KNF, instytucje w ten sposób straciłyby ok. 15,2 mld zł.  

„Trzeba znaleźć sposób, dzięki któremu skutki przewalutowania nie zostaną zakumulowane w jednym roku, ale, powiedzmy, w ciągu 30 lat – 1,5 mld zł rocznie” – powiedział agencji Jarosław Mielcarek, jeden z prezydenckich ekspertów.

Spekulacje Reuters zostały skomentowane przez ministra finansów Pawła Szałamachy. Na antenie Radia ZET powiedział, że rząd w dalszym ciągu przewiduje pomoc osobom poszkodowanym z powodu uwolnienia franka. Na przełomie maja i czerwca zostanie przedstawiona rządowa propozycja rozwiązania tej kwestii, nad która będzie dyskutował Komitet Stabilności Finansowej.

W sprawie doniesień Reuters wypowiedział się także Marek Magierowski, rzecznik Prezydenta. Zdementował on informacje podane przez agencję oraz wskazał, że w Kancelarii Prezydenta w dalszym ciągu trwają prace nad projektem, który w styczniu tego roku trafił do rozpatrzenia przez KNF. „Pan prezydent nie wycofuje się z tego projektu, ale dopuszcza możliwości poprawek, modyfikacji” – potwierdził rzecznik. „Pojawiają się zapewne podczas prac zespołu najrozmaitsze pomysły. Nie ma żadnych konkluzji” –dodał.

Ostateczna wersja projektu ustawy zostanie zaprezentowana na przełomie maja i czerwca. Jak wynika z wypowiedzi Magierowskiego, na razie nie warto wysuwać w tym temacie daleko idących wniosków, „ponieważ nie ma jeszcze żadnych konkretnych propozycji zmian w tym projekcie”.

Artykuły powiązane

Walka z smishingiem: nowe przepisy wprowadzają blokowanie fałszywych SMS-ów przez operatorów telekomunikacyjnych

Od 25 marca 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które nakładają obowiązek na operatorów telekomunikacyjnych do...

Nowe przepisy na rzecz recyklingu

Na portalu Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowych przepisów dotyczących po...

KNF: Kolejna wersja metodyki BION dla ubezpieczycieli za 2023 rok

W dniu 1 marca 2024 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował nową wersję metodyki Rocznego Badania i Oceny Nad...