bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Morawiecki będzie wzmacniał oszczędności w ubezpieczeniach

Morawiecki będzie wzmacniał oszczędności w ubezpieczeniach

Dodano: 2016-05-17

W poniedziałek w trakcie dyskusji „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przeciągu najbliższych 2-3 miesięcy zostanie przedstawiony rządowy program wzmocnienia polskich oszczędności. Ma on być skierowany także do zakładów ubezpieczeń.

Wicepremier tłumaczył, że jednym z filarów opracowywanego przez niego planu jest przyciągnięcie kapitału oraz pobudzenie oszczędności wewnętrznych. – My w ciągu najbliższych dwóch-trzech miesięcy zaproponujemy taki bardzo przekrojowy program wzmocnienia polskich oszczędności zarówno poprzez fundusze emerytalne, poprzez mechanizmy oszczędzania w bankach, firmach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych wszelkiego rodzaju – bezpiecznych, które budują długoterminowe oszczędności – wskazywał minister. Podkreślił też, że dzięki temu tworzy się bogactwo wewnętrzne będące niezależne od zagranicznych inwestycji.

Program będzie też wprowadzał zmiany w III filarze emerytalnym. – Te trzy elementy: IKE, IKZE i PPE prawie wcale nie działają. Łącznie kapitału zgromadzonego tam jest ok. 11,5 mld zł. Co to jest, jak my rocznie na ZUS wydajemy 200 mld zł? – powiedział minister. Wskazał potrzebę rozbudowania trzeciego filaru o różne mechanizmy, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie.

Przypomnijmy że, w lutym został przyjęty „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Zostały w nim wskazane kierunki rozwoju państwa i obszary, które, zdaniem ministra, zapewnią w przyszłości stabilność i trwały rozwój polskiej gospodarki. Są to: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna, zrównoważony rozwój społeczny i regionalny. Również Plan zakłada „pełną koordynację działań instytucji publicznych, w których zmotywowani i profesjonalni urzędnicy, pracują na rzecz rozwoju naszego kraju”.

Z opublikowanego w kwietniu badania Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że jeżeli Polacy mieliby inwestować, to najchętniej przeznaczaliby pieniądze w nieruchomości (51 proc. wobec 47 proc. w styczniu) i kruszce (28 proc. wobec 21 proc. w styczniu) oraz waluty (14 proc. wobec 18 proc. w styczniu). Jedynie 4 proc. wskazało, że zainwestowałoby w programy oszczędnościowe oparte na funduszach emerytalnych IKE i IKZE – był to o 2 pkt proc. gorszy wynik niż w styczniu.

Panel został zorganizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Fundację Solidarności Dziennikarskiej i Klub Ronina.

Artykuły powiązane

Odszkodowanie za skażenie plonów przez sąsiada

Sąd Okręgowy w wyroku z dnia 15 maja 2023 r. (sygn. akt XXV C 384/22) orzekł, że nawet jeśli nie całe plony, a t...

Zmiany w zakresie postępowania wyjaśniającego przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 29 września 2023 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zap...

Nowe Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące oceny odpowiedniości ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym

W dniu 15 września 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła jednogłośnie Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyc...