bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Morawiecki będzie wzmacniał oszczędności w ubezpieczeniach

Morawiecki będzie wzmacniał oszczędności w ubezpieczeniach

Dodano: 2016-05-17

W poniedziałek w trakcie dyskusji „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przeciągu najbliższych 2-3 miesięcy zostanie przedstawiony rządowy program wzmocnienia polskich oszczędności. Ma on być skierowany także do zakładów ubezpieczeń.

Wicepremier tłumaczył, że jednym z filarów opracowywanego przez niego planu jest przyciągnięcie kapitału oraz pobudzenie oszczędności wewnętrznych. – My w ciągu najbliższych dwóch-trzech miesięcy zaproponujemy taki bardzo przekrojowy program wzmocnienia polskich oszczędności zarówno poprzez fundusze emerytalne, poprzez mechanizmy oszczędzania w bankach, firmach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych wszelkiego rodzaju – bezpiecznych, które budują długoterminowe oszczędności – wskazywał minister. Podkreślił też, że dzięki temu tworzy się bogactwo wewnętrzne będące niezależne od zagranicznych inwestycji.

Program będzie też wprowadzał zmiany w III filarze emerytalnym. – Te trzy elementy: IKE, IKZE i PPE prawie wcale nie działają. Łącznie kapitału zgromadzonego tam jest ok. 11,5 mld zł. Co to jest, jak my rocznie na ZUS wydajemy 200 mld zł? – powiedział minister. Wskazał potrzebę rozbudowania trzeciego filaru o różne mechanizmy, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie.

Przypomnijmy że, w lutym został przyjęty „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Zostały w nim wskazane kierunki rozwoju państwa i obszary, które, zdaniem ministra, zapewnią w przyszłości stabilność i trwały rozwój polskiej gospodarki. Są to: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna, zrównoważony rozwój społeczny i regionalny. Również Plan zakłada „pełną koordynację działań instytucji publicznych, w których zmotywowani i profesjonalni urzędnicy, pracują na rzecz rozwoju naszego kraju”.

Z opublikowanego w kwietniu badania Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że jeżeli Polacy mieliby inwestować, to najchętniej przeznaczaliby pieniądze w nieruchomości (51 proc. wobec 47 proc. w styczniu) i kruszce (28 proc. wobec 21 proc. w styczniu) oraz waluty (14 proc. wobec 18 proc. w styczniu). Jedynie 4 proc. wskazało, że zainwestowałoby w programy oszczędnościowe oparte na funduszach emerytalnych IKE i IKZE – był to o 2 pkt proc. gorszy wynik niż w styczniu.

Panel został zorganizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Fundację Solidarności Dziennikarskiej i Klub Ronina.

Artykuły powiązane

Ryzyko rynkowe głównym problemem dla ubezpieczycieli w 2024 r.

W dniu 5 lutego 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował...

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...