bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem centralnego rejestru faktur

Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem centralnego rejestru faktur

Dodano: 2016-06-15

Minister Finansów, Paweł Szałamacha poinformował, że w ciągu roku, półtora może powstać centralny rejestr faktur. Zaznaczył również, że celem MF jest ograniczenie w wciągu 2-3 lat luki VAT z obecnych 26 proc. do 15 proc., czyli średniej unijnej.

W ograniczaniu luki w VAT pomóc ma spółka celowa „Aplikacje krytyczne”, która powołana została do informatyzacji służb skarbowych. Jak poinformował minister finansów, prezesem spółki ma zostać Piotr Kociński, menedżer i programista z doświadczeniem w branży IT.

Zdaniem Pawła Szałamachy, już w przyszłym roku odczujemy efekty działania spółki. „Tak jak zakładałem, naszym celem jest w pierwszych 2-3 latach ograniczenie luki w VAT do średniej unijnej, czyli zejście z obecnych 26 proc. do 15 proc.” – powiedział. Minister wyjaśnił także, że w wartościach bezwzględnych jest to odpowiednik ok. 4,5-5 mld euro, które trafią do budżetu. 

Podczas konferencji prasowej, Szałamacha podkreślił, że projektem, który MF „jak najbardziej” rozważa do wdrożenia przez spółkę celową, jest centralny rejestr faktur, który mógłby zacząć działać w przeciągu roku, półtora patrząc realistycznie.

„Najpierw my musimy się przygotować oraz jednocześnie zmienić prawo oraz następnie dać czas przedsiębiorcom do dostosowania swoich zachowań. Mniej więcej tyle to zajmowało, nieco więcej – dwa, dwa i pół roku w przypadku portugalskim” – wyjaśnił Szałamacha.

Prezes spółki „Aplikacje Krytyczne” Piotr Kociński dodał, że od strony technicznej prace nad przygotowaniem takiego rozwiązania są dosyć proste i można je liczyć w miesiącach, natomiast dużo więcej czasu zajmie sama sfera przygotowań organizacyjnych.

We wtorek Szałamacha podpisał akt założycielski spółki celowej, która powołana została do celów informatyzacji służb skarbowych. Jej podstawowym celem jest opracowanie systemu informatycznego, który pomoże w walce z wyłudzeniami VAT, poprzez zmniejszenie luki w VAT – różnicy między oczekiwanymi, a faktycznymi wpływami do budżetu państwa z tego podatku. Spółka została powołana na podstawie przyjętej przez Sejm i podpisanej przez prezydenta w maju ustawy.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP) w wyżej wspomnianej ustawie jest mowa o budowie, rozbudowie lub unowocześnieniu istniejących systemów teleinformatycznych oraz budowie systemów teleinformatycznych wspierających administrację podatkową, służbę celną i kontrolę skarbową w wykrywaniu naruszeń prawa podatkowego. Systemy te będą wykorzystywane do przetwarzania informacji niejawnych oraz informacji zawierających tajemnice ustawowo chronione i będą służyły ochronie bezpieczeństwa finansowego państwa.

Zadania te ma realizować specjalnie powołana przez Skarb Państwa spółka celowa (spółka z o.o.). „Oznacza to, że przedmiotem działalności tej spółki nie będzie pozyskiwanie i administrowanie danymi podatników, ale właśnie przygotowanie rozwiązań informatycznych i wyposażenie organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej w systemy teleinformatyczne, urządzenia informatyczne lub oprogramowanie zapewniające zwiększenie efektywności działań tych organów” – zapewnili autorzy ustawy.

Artykuły powiązane

Nowa era ochrony – DFG zwiększa bezpieczeństwo zakupu mieszkań i domów od deweloperów

Zakup mieszkania lub domu na podstawie umowy deweloperskiej zawartej po 2 lipca 2024 roku będzie objęty ochroną De...

Fikcyjne samozatrudnienie pod lupą organów podatkowych

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w interpretacji z 12 czerwca 2024 r. (sygn. DKP3.8082.10.2023) uznał, że z...

Umowa ubezpieczenia nie zawsze gwarantuje wypłatę odszkodowania – wyrok SN

Sąd Najwyższy w wyroku z 24 czerwca 2024 r. (sygn. akt I CSK 1396/23) orzekł, że nieprzestrzeganie działań prewe...