W trakcie konferencji prasowej Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił plany polityki energetycznej na najbliższe lata. Ministerstwo chce w ciągu najbliższych trzech lat rozpocząć budowę trzech lub czterech bloków energetycznych. Tchórzewski zapowiedział także kontynuację budowy elektrowni w Ostrołęce. Decyzja wynika m. in. z faktu, że warunki pracy w obecnej elektrowni wygasną w przeciągu 10 najbliższych lat.
– Cykl budowy nowej elektrowni i potrzeby bezpieczeństwa energetycznego kraju wskazują na to, że Energa nie powinna pozostać firmą tylko zajmującą się dystrybucją i handlem, ale też wytwarzaniem – przedstawił Minister.
W trakcie konferencji Tchórzewski podał, że rozbudowa elektrowni w Ostrołęce będzie realizowana nie tylko ze środków spółki Energa ale też przy współfinansowaniu z innych źródeł.
Plany budowy uwzględniają aktualne standardy zarządzania efektywnością energetyczną oraz wymogi Unii Europejskiej dotyczące emisji spalin i substancji trujących.
W trakcie konferencji Minister zniwelował pogłoski o połączeniu grupy Energa z PGE.
– Takie zamiary były rzeczywiście przygotowywane przez ostatnie półtora roku; z punktu widzenia możliwości inwestycyjnych uznaję, że jest to niepotrzebne i te prace zostały zawieszone. Energa nie będzie łączona z PGE, nie ma takiej potrzeby; poszczególne regiony Polski potrzebują swoich spółek na swoim terenie, niekoniecznie musimy tworzyć ogólnopaństwowe przedsiębiorstwa – wyjaśnił.
Budowa elektrowni nie oznacza odłożenia na bok planów dotyczących rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Minister zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu zostanie złożony projekt ustawy o OZE.
Przypomnijmy, że Energa należy do czterech największych firm energetycznych w Polsce. Obsługuje blisko 3 mln konsumentów zarówno gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorstwa. Energa dystrybuuje prąd na obszarze 75 tys. km kw., co stanowi ok. 24 proc. terytorium Polski.