bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Minister Energii przedstawił najbliższe plany polityki energetycznej rządu

Minister Energii przedstawił najbliższe plany polityki energetycznej rządu

Dodano: 2016-04-21

W trakcie konferencji prasowej Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił plany polityki energetycznej na najbliższe lata. Ministerstwo chce w ciągu najbliższych trzech lat rozpocząć budowę trzech lub czterech bloków energetycznych. Tchórzewski zapowiedział także kontynuację budowy elektrowni w Ostrołęce. Decyzja wynika m. in. z faktu, że warunki pracy w obecnej elektrowni wygasną w przeciągu 10 najbliższych lat.

– Cykl budowy nowej elektrowni i potrzeby bezpieczeństwa energetycznego kraju wskazują na to, że Energa nie powinna pozostać firmą tylko zajmującą się dystrybucją i handlem, ale też wytwarzaniem – przedstawił Minister.

W trakcie konferencji Tchórzewski podał, że rozbudowa elektrowni w Ostrołęce będzie realizowana nie tylko ze środków spółki Energa ale też przy współfinansowaniu z innych źródeł.

Plany budowy uwzględniają aktualne standardy zarządzania efektywnością energetyczną oraz wymogi Unii Europejskiej dotyczące emisji spalin i substancji trujących.  

W trakcie konferencji Minister zniwelował pogłoski o połączeniu grupy Energa z PGE.
– Takie zamiary były rzeczywiście przygotowywane przez ostatnie półtora roku; z punktu widzenia możliwości inwestycyjnych uznaję, że jest to niepotrzebne i te prace zostały zawieszone. Energa nie będzie łączona z PGE, nie ma takiej potrzeby; poszczególne regiony Polski potrzebują swoich spółek na swoim terenie, niekoniecznie musimy tworzyć ogólnopaństwowe przedsiębiorstwa – wyjaśnił.

Budowa elektrowni nie oznacza odłożenia na bok planów dotyczących rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Minister zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu zostanie złożony projekt ustawy o OZE.

Przypomnijmy, że Energa należy do czterech największych firm energetycznych w Polsce. Obsługuje blisko 3 mln konsumentów zarówno gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorstwa. Energa dystrybuuje prąd na obszarze 75 tys. km kw., co stanowi ok. 24 proc. terytorium Polski.

Artykuły powiązane

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...

Ubezpieczyciel jednak wypłaci odszkodowanie bliskim ofiar wypadku na A1

Tragiczny wypadek na autostradzie A1 miał miejsce 16 września 2023 r. To właśnie tego dnia kierowca jadący z p...

Pracodawca musi prowadzić teczki nawet jeśli nie wykonuje kontroli trzeźwości

Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdzają, że nawet jeśli pracodawca nie wy...