bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Minister Energii przedstawił najbliższe plany polityki energetycznej rządu

Minister Energii przedstawił najbliższe plany polityki energetycznej rządu

Dodano: 2016-04-21

W trakcie konferencji prasowej Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił plany polityki energetycznej na najbliższe lata. Ministerstwo chce w ciągu najbliższych trzech lat rozpocząć budowę trzech lub czterech bloków energetycznych. Tchórzewski zapowiedział także kontynuację budowy elektrowni w Ostrołęce. Decyzja wynika m. in. z faktu, że warunki pracy w obecnej elektrowni wygasną w przeciągu 10 najbliższych lat.

– Cykl budowy nowej elektrowni i potrzeby bezpieczeństwa energetycznego kraju wskazują na to, że Energa nie powinna pozostać firmą tylko zajmującą się dystrybucją i handlem, ale też wytwarzaniem – przedstawił Minister.

W trakcie konferencji Tchórzewski podał, że rozbudowa elektrowni w Ostrołęce będzie realizowana nie tylko ze środków spółki Energa ale też przy współfinansowaniu z innych źródeł.

Plany budowy uwzględniają aktualne standardy zarządzania efektywnością energetyczną oraz wymogi Unii Europejskiej dotyczące emisji spalin i substancji trujących.  

W trakcie konferencji Minister zniwelował pogłoski o połączeniu grupy Energa z PGE.
– Takie zamiary były rzeczywiście przygotowywane przez ostatnie półtora roku; z punktu widzenia możliwości inwestycyjnych uznaję, że jest to niepotrzebne i te prace zostały zawieszone. Energa nie będzie łączona z PGE, nie ma takiej potrzeby; poszczególne regiony Polski potrzebują swoich spółek na swoim terenie, niekoniecznie musimy tworzyć ogólnopaństwowe przedsiębiorstwa – wyjaśnił.

Budowa elektrowni nie oznacza odłożenia na bok planów dotyczących rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Minister zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu zostanie złożony projekt ustawy o OZE.

Przypomnijmy, że Energa należy do czterech największych firm energetycznych w Polsce. Obsługuje blisko 3 mln konsumentów zarówno gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorstwa. Energa dystrybuuje prąd na obszarze 75 tys. km kw., co stanowi ok. 24 proc. terytorium Polski.

Artykuły powiązane

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...

Można żądać odszkodowania za sąsiedztwo lotniska – uchwała SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 kwietnia 2024 r. (sygn. akt CZP 56/23) uznał, że właściciel może żądać odszkodowania z...