bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Minął rok od wprowadzenia podatku bankowego

Minął rok od wprowadzenia podatku bankowego

Dodano: 2017-02-01

Rok temu weszła w życie ustawa z dnia 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych. Podatek bankowy obejmuje instytucje obecne na rynku finansowym – m.in. krajowe banki, polskie oddziały zagranicznych banków i instytucji kredytowych, SKOK-i oraz zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, jak też instytucje pożyczkowe. Co miesiąc powyższe instytucje są zobowiązane do wpłacania dodatkowej daniny stanowiącej 0,0366% podstawy opodatkowania.

Jak wskazali twórcy ustawy w uzasadnieniu projektu, wpływy do budżetu z tytułu tej daniny mają wynieść od 6,5 do 7 mld zł w 2016 r. W lipcu ubiegłego roku wiceminister finansów Wiesław Janczyk przekazał w rozmowie z PAP, że resort obniżył swoje oczekiwania co do wpływów z tego podatku do 3 mld zł na zakończenie 2016 r. Wiceminister przekazał również, że w okresie od marca do czerwca przychody z tego tytułu wyniosły 1,4 mld zł.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...