bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Likwidacja szkód powstałych wskutek karambolu

Likwidacja szkód powstałych wskutek karambolu

Dodano: 2017-02-20

Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. wyjaśnia w specjalnym komunikacie, jak przebiega proces likwidacji szkód w „niestandardowych” wypadkach – gdy w zdarzeniu komunikacyjnym wzięło udział kilka pojazdów lub uczestnikiem wypadku był pojazd uprzywilejowany.  

Po pierwsze, jak wskazują eksperci towarzystwa ubezpieczeń, przyczynę zdarzenia, a także osoby odpowiedzialne na wypadek można łatwo ustalić, jeśli do zdarzenia zostanie wezwana policja. Funkcjonariusze są zobowiązani do przeprowadzenia dochodzenia, które ma ustalić przebieg zdarzenia i jego przyczyny.

– Wyjaśnianie sprawy może być natomiast trudniejsze, jeśli brały w niej udział pojazdy uprzywilejowane lub poszkodowanych uczestników jest wielu, tak jak w przypadku karambolu. Warto jednak podkreślić, że niezależnie od liczby czy funkcji zaangażowanych w wypadek osób, jego okoliczności zawsze muszą być analizowane indywidualnie – tłumaczy Michał Makarczyk, Dyrektor Likwidacji Szkód w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

W przypadku karambolu ustalenie winnych jest zdecydowanie trudniejsze i zabiera więcej czasu. Dlatego zakłady ubezpieczeń powinny przy takich zgłoszeniach rozpocząć proces likwidacji szkód bez czekania na dokładne ustalenia policji.

– Jeśli na podstawie zebranych materiałów możliwe jest określenie odpowiedzialności czy stopnia przyczynienia się do zdarzenia zaangażowanych w nie osób, wówczas w oparciu o te ustalenia wypłacane jest odszkodowanie. Gdy natomiast sprawa jest na tyle skomplikowana, że przy pomocy dostępnych środków nie da się ustalić okoliczności wypadku i wskazać odpowiedzialności jego uczestników, zakład ubezpieczeń może uzależnić wypłatę odszkodowania od zakończenia postępowania karnego lub cywilnego – mówi Michał Makarczyk z Compensa.

W takich okolicznościach, jak wskazano w materiale ubezpieczyciela, przydatne okazuje się posiadanie ubezpieczenia autocasco, dzięki któremu można szybko uzyskać świadczenie za szkody powstałe wskutek karambolu. Zakład ubezpieczeń, w którym polisę AC posiada poszkodowany, likwiduje szkodę, a następnie zgłasza roszczenie regresowe do ubezpieczyciela sprawcy kolizji.  

Artykuły powiązane

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...