bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Liczba ubezpieczeń z UFK wciąż rośnie

Liczba ubezpieczeń z UFK wciąż rośnie

Dodano: 2016-08-09

Eksperci Analizy Online podali, iż z jednej strony zła prasa wokół ubezpieczeń z UFK przełożyła się na spadek popularności tego typu produktów, z drugiej zaś ich liczba systematycznie rośnie.

– Po wszystkich złych doświadczeniach klientów związanych z drakońskimi opłatami likwidacyjnymi w umowach z UFK, można było się spodziewać dużego spadku ich popularności i rzeczywiście tak się dzieje. W I kwartale 2016 r. wartość składki z „polis inwestycyjnych” z UFK wyniosła 2,4 mld zł, a to najmniej od trzeciego kwartału 2011 r. – wskazują eksperci Analizy Online.

Eksperci zaznaczają, iż ubezpieczyciele mimo to nie rezygnują z rozbudowy swojej oferty. W I półroczu 2016 r. uruchomiono ponad 150 krajowych i zagranicznych funduszy w formie UFK i produktów strukturyzowanych. Najwięcej produktów zaoferowało PZU Życie, Aegon TUnŻ, Open Life TU Życie.

Analitycy Analizy Online podają, że kilkanaście nowych produktów strukturyzowanych wprowadziło do oferty TUnŻ Warta. Większość z nich powstała na potrzeby Deutsche Bank. Z kolei na potrzeby Raiffeisen Polbank, ubezpieczyciel przygotował coś dla chcących skorzystać z hossy na rynku złota.

– W podobnym kierunku poszło STUnŻ Ergo Hestia. Jednak oprócz możliwości inwestycji na rynku metali szlachetnych, można również skorzystać z potencjału ropy naftowej (Ergo Hestia Inwestycja w Ropę 3 UFK). Ciekawostką w ofercie jest Ergo Hestia Smartfonowe Spółki UFK, w którego skład wchodzi 10 akcji firm zajmujących się produkcją mobilnych urządzeń. Wszystkie wspomniane produkty strukturyzowane oferowane były w placówkach Alior Bank.

Open Life TU Życie S.A. jako pierwsze nawiązało współpracę z Amundi TFI i od maja ma w ofercie wszystkie 7 funduszy towarzystwa. Najwięcej jednak – prawie 40 – nowych produktów uruchomiło w ostatnim czasie PZU Życie. Ubezpieczyciel powiększył ofertę nie tylko o UFK na bazie krajowych funduszy, ale również o rozwiązania zagraniczne od Fidelity, Franklina Templetona i Schrodera.

– Obecnie na rynku jest prawie dwukrotnie więcej „uefek” niż wszystkich funduszy inwestycyjnych (ok. 1370). To nie zaskoczenie. Jeden fundusz stanowiący bazę dla polisy inwestycyjnej może być dostępny u kilkunastu ubezpieczycieli. W wielu przypadkach sprzedaż poprzez UFK to główny kanał dystrybucji dla funduszy inwestycyjnych. Ponadto, UFK często oferują klientom możliwość inwestycji w produkty niedostępne na polskim rynku – wskazali eksperci.

Artykuły powiązane

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...

Pracownica pojawiła się w pracy tylko raz, ale umowa była ważna

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie, w wyroku z dnia 16 lipca 2024 roku (sygn. akt VII U 1229/23), stwierdził, że dz...

Brak określenia netto w ugodzie oznacza wypłatę brutto

W wyroku z 31 lipca 2024 r. (sygn. akt VII Pa 13/24), Sąd Okręgowy Warszawa–Praga orzekł, że w przypadku porozumienia mi...