bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
KRUS podał dane za I poł. 2016 r. Wzrosła liczba śmiertelnych wypadków w rolnictwie

KRUS podał dane za I poł. 2016 r. Wzrosła liczba śmiertelnych wypadków w rolnictwie

Dodano: 2016-09-21
Publikator: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wydała „Komunikat o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych rolników w I półroczu 2016 roku”. Dokument zawiera statystyki dotyczące szkód osobowych poniesionych przez rolników w pierwszej połowie 2016 r. oraz liczbie wypłat odszkodowań z KRUS. W I półroczu 2016 r. do placówek terenowych i oddziałów regionalnych KRUS zgłoszono 9 428 zdarzeń wypadkowych, o 625 (6,2%) mniej niż w I półroczu roku poprzedniego.

W okresie pierwszej połowy roku zakończono postępowanie w sprawie realizacji 10 188 wniosków o wypłatę jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci, spowodowanej wypadkiem przy pracy rolniczej, z czego 3 206 decyzji (29,2%) stanowiły odnowy. Za wypadki przy pracy rolniczej uznano 9 238 zdarzeń.

W analizowanym okresie wypłacono jednorazowe odszkodowania z tytułu 41 wypadków śmiertelnych. U 17 osób stwierdzono niezdolność do samodzielnej egzystencji wskutek wypadku przy pracy rolniczej. Jak wynika ze statystyk KRUS, liczba wypadków powodujących wypłatę odszkodowań zmniejszyła się w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 721 (9,2%). Natomiast spraw załatwionych odmownie było mniej o 445 (12,2%). Nastąpił wzrost śmiertelnych wypadków o 12, tj. o 41,4%.

– Od lat działamy na rzecz edukacji, zwracając uwagę rolników na niebezpieczeństwa związane z pracą na roli. Dlatego cieszy nas spadek liczby wypadków w porównaniu z ubiegłym rokiem. Martwi jednak wzrost liczby wypadków śmiertelnych (zakończonych wypłatą odszkodowania) – 41 w samym tylko I półroczu (w tym samym okresie ubiegłego roku było 29). Szczególnie niepokojące są dane z województwa łódzkiego, gdzie życie straciło już 8 rolników – skomentował dane dr Filip Przydróżny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordii Ubezpieczenia.

W analizowanym okresie zgłoszono 150 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej, tj. o 37 (19,8%) mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. KRUS wydał 46 decyzji odmownych i 139 przyznających odszkodowanie.

W zestawieniu statystyk w podziale na województwa okazuje się, że najwięcej wypadków zgłoszono w woj. lubelskim (1309), dla porównania najmniej w woj. opolskim (tylko 142). Największy odsetek decyzji zakończonych odmową odnotowano w woj. opolskim, gdzie w I poł. 2016 r. na 175 wydanych decyzji, 72 z nich zakończyło się wydaniem decyzji odmownej. Równie częste odmowy występowały w woj. małopolskim: 316 decyzji odmownych do 581 zakończonych wypłatą świadczenia.

Dlatego, ekspert z Concordia Ubezpieczenia przypomina o potrzebie wykupu dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia dla rolników.

– Wypadek i choroba niestety zazwyczaj wiążą się ze znacznymi kosztami leczenia czy rehabilitacji. Jakość ochrony ubezpieczeniowej w ramach społecznego ubezpieczenia rolników, tj. KRUS, jest najczęściej niewystarczająca. Składka, niższa w porównaniu z ZUS-em, zapewnia w konsekwencji zbyt niską wysokość świadczeń lub zakres ochrony rolnika. Komercyjne ubezpieczenia, indywidualnie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby, mają tu dużą przewagędodaje dr Filip Przydróżny.

Dane zostały opracowane w Biurze Prewencji i Rehabilitacji Centrali KRUS. Więcej w publikacji „Komunikat o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych rolników w I półroczu 2016 roku.” zamieszczonej na stronie internetowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pod adresem:
http://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/dokumenty/prewencja/statystyki/2016/Komunikat_o_wypadkach_w_I_polroczu_2016_roku.pdf

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...