bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Kradzież na cudze dokumenty

Kradzież na cudze dokumenty

Dodano: 2022-05-05
Publikator: Związek Banków Polskich

W pierwszym kwartale 2022 r. na cudze dokumenty próbowano ukraść „tylko” 52 mln zł.

Skala prób wyłudzeń kredytów – biorąc pod uwagę ich liczbę – od dwóch lat utrzymuje się na zbliżonym, dość wysokim poziomie i wynosi 1,9 tys. Stosunkowo niewielką liczbę w powyższym stanowiły próby kradzieży na kwoty wyższe niż jeden mln zł. Jednocześnie wzrosła liczba zastrzeganych dokumentów tożsamości.

Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w pierwszym kwartale br. stanowi drugi najniższy wynik w historii badania infoDOK. Wynosi on bowiem tylko o 0,1 mln zł więcej niż kwota 51,7 mln zł z czwartego kwartału 2018 r., która byłą najniższą. Ponadto w omawianym czasie wystąpiło 1 915 prób wyłudzeń, co oznacza średnio 21 takich prób dziennie. Każdego dnia na cudze nazwisko próbowano łącznie ukraść prawie 600 tys. zł.

Dodatkowo wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE z dokumentami służącymi temu, by potwierdzić tożsamość przyrosła o 33 241 szt. Statystycznie do bazy trafiało 370 dokumentów dziennie. Oznacza to zatem o pięć proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Warto jednak podkreślić, na co zwraca uwagę także ZBP, że niższa próba wyłudzeń nie powinna uśpić czujności. Zawsze bowiem w sytuacjach utraty dowodu osobistego, paszportu czy też prawa jazdy należy zastrzec ich dane w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Artykuły powiązane

I kwartał 2023 r.: mniej szkód, wyższe odszkodowania

W dniu 24 maja 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował Biuletyn Informacyjny Ośrodka Informacji UFG d...

UFG pracuje nad nowym narzędziem do walki z oszustwami ubezpieczeniowymi

Podczas X Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń przedstawiono zarys nowego projektu Ubezpieczeniowego Funduszu...

    Zadaj Pytanie