bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
KPMG: rosną inwestycje w insurtechy, również w Polsce

KPMG: rosną inwestycje w insurtechy, również w Polsce

Dodano: 2017-11-10
Publikator: KPMG

„W erze dynamicznej cyfryzacji sektora bankowości i ubezpieczeń nadal obserwujemy duże zainteresowanie fintechami. Spółki te pomagają branży usług finansowych rozwijać innowacyjne produkty, oferują rozwiązania dla lepszego i skuteczniejszego zarządzania cyfrowymi konsumentami, jak również proponują usprawnienia operacji samych instytucji finansowych” – to są główne wnioski ostatniego raportu KPMG „The Pulse of fintech” za III kw. 2017 r.

Mniejsze inwestycje w fintechy

Według raportu, w III kw. 2017 r. w fintechy zainwestowano 8,2 mld USD w skali globalnej. Stanowi to spadek o 12% względem danych za II kw., gdy wartość inwestycji opiewała na sumę 9,3 mld USD. Mimo to KPMG ocenia nastroje inwestorów jako pozytywne. Także zdaniem firmy, rosną inwestycje w Chinach, Niemczech i Kanadzie. Liderem w dalszym ciągu pozostają Stany Zjednoczone.

W Europie łączna wartość inwestycji wyniosła 1,66 mld USD, co również jest spadkiem o 17%. W II kw. inwestycje stanowiły 2 mld USD. – W Europie fintechy odgrywają szczególnie ważną rolę ze względu na zbliżający się termin wdrożenia dyrektywy PSD2 w krajach Unii Europejskiej. Dyrektywa PSD2 ma na celu otwarcie rynku płatności dla zewnętrznych graczy, tworząc dwie nowe usługi: usługę inicjowania płatności (ang. payment initiation service) i usługę dostępu do informacji o rachunku (ang. account information service). Receptą na sukces jest skuteczne wykorzystanie nowoczesnych cyfrowych technologii dla lepszego zrozumienia potrzeb konsumentów i zaoferowania innowacyjnych rozwiązań, które pomogą wygrać walkę o klienta na coraz bardziej konkurencyjnym rynku – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

Artykuły powiązane

Odszkodowanie się należy pomimo, że ubezpieczający skłamał

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swojej opinii z dnia 27 czerwca 2024 r. (sygn. C-236/23) s...

Łatwiejsza transgraniczna współpraca między organami nadzoru w przypadku zmiany siedziby zakładu ubezpieczeń

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) postanowił uzupełnić swoją decyzję z...