bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Korzystne inwestycje, atrakcyjne zyski, czyli o tym, jak oszuści prowadzą swój „biznes”

Korzystne inwestycje, atrakcyjne zyski, czyli o tym, jak oszuści prowadzą swój „biznes”

Dodano: 2022-10-22

W mediach społecznościowych od bardzo dawna prężnie prowadzą swój „biznes” oszuści internetowi – obiecując wręcz spełnienie marzeń. Najczęściej jednak nie jest ono tym, czym się wydaje. Mało tego, w konsekwencji zainwestowanie we wspomniany „biznes” okazuje się być opłakane w skutkach.

Podszywanie się pod spółki Skarbu Państwa jest od jakiegoś czasu bardzo modne. Kreatywni „przedsiębiorcy” zamieszczają w mediach społecznościowych ogłoszenie wykorzystujące nazwę instytucji czy państwowej spółki oraz logo. Zdarza się także, że inspirują się np. wizerunkiem znanego polityka, w związku z czym jest on twarzą takiej treści w sieci.

Kliknięcie w ogłoszenie przekierowuje na fałszywą stronę wymuszającą podanie danych kontaktowych. W następnej kolejności oszuści telefonują, aby sfinalizować „inwestycję”. Po dokonaniu wpłaty środków pieniężnych osoba otrzymuje dostęp do strony, która umożliwia podgląd wzrostu „zysków”.

Co niezmiernie istotne, w momencie gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą oszustwa należy jak najszybciej powiadomić bank. „Tu nawet minuty mają znaczenie. Im wcześniej zgłosimy oszustwo, tym większa szansa na wstrzymanie przelewu. Jeżeli będziemy odwlekać zgłoszenie do następnego dnia, może być za późno. Trzeba też zgłosić oszustwo na policję” – tłumaczy kierownik departamentu bezpieczeństwa Komisji Nadzoru Finansowego.

Dodatkowo warto w formie pisemnej upoważnić bank do przekazania policji informacji, które są objęte tajemnicą bankową. Przytoczone przyspiesza postępowanie oraz pomaga, bowiem pokazuje natychmiastową reakcję osoby oszukanej. To z kolei uprawdopodabnia oszustwo. O takim zdarzeniu należy także poinformować podmiot, u którego posłużono się danymi – dodaje rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Podsumowując warto jeszcze dodać, że najlepszym sposobem na to, aby nie paść ofiarą oszustwa jest wzmożenie czujności wobec „korzystnych inwestycji” i „atrakcyjnych zysków”.

Artykuł źródłowy jest dostępny pod adresem: https://www.rp.pl/internet-i-prawo-autorskie/art37267711-oszustwo-trzeba-zglosic-najszybciej-jak-sie-da.

Artykuły powiązane

Odszkodowanie się należy pomimo, że ubezpieczający skłamał

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swojej opinii z dnia 27 czerwca 2024 r. (sygn. C-236/23) s...

Łatwiejsza transgraniczna współpraca między organami nadzoru w przypadku zmiany siedziby zakładu ubezpieczeń

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) postanowił uzupełnić swoją decyzję z...