bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Konsumenci częściej proszą o poradę prawną

Konsumenci częściej proszą o poradę prawną

Dodano: 2016-09-14

Eksperci D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. wskazują, że klienci coraz częściej proszą o poradę prawną w sprawach konsumenckich. Wynika to również z ostatniego sprawozdania UOKiK, według którego w 2014 r. odnotowano 11% wzrost r/r liczby porad prawnych udzielonych konsumentom przez rzeczników konsumentów. Eksperci D.A.S. podkreślają, że porada prawna w pierwszym momencie konfliktu ze sprzedawcą towarów i usług może zapobiec sporom i procesom oraz niepotrzebnym komplikacjom i stresowi.

– Kwestie sporne pojawiają się na ogół w przypadkach, gdzie trudno ocenić czy przedmiot po prostu był złej jakości, czy usterka była efektem niewłaściwego użytkowania – mówi Magdalena Plakwicz Kierownik Działu Likwidacji Szkód D.A.S. Często rozczarowanie spotyka klientów robiących zakupy przez internet. Zdarza się, że towar nie jest zgodny z opisem lub dotarł uszkodzony. – Najczęściej zgłaszane z naszą pomocą reklamacje dotyczą wadliwego obuwia. Duża ilość spraw jest też związana z sytuacją, gdy klient nie otrzymał towaru zakupionego w sklepie internetowym lub na portalu aukcyjnym – dodaje ekspertka.

Często w przypadku tego typu sporów ze sprzedawcami towarów i dostawcami usług, wystarczy zademonstrować znajomość konkretnych przepisów – uważają eksperci D.A.S. Nierzadko sprawia to, że sprzedający od razu staje się bardziej skłonny uwzględnić roszczenia. Nie każdy jednak ma świadomość, że chronią go przepisy. Ci natomiast, którzy zdają sobie z tego sprawę, nie zawsze wiedzą gdzie znaleźć prawidłowe i aktualne informacje. W takich sytuacjach przydatna będzie pomoc prawnika. D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. to jedyne w Polsce towarzystwo ubezpieczeń oferujące wyłącznie ubezpieczenia ochrony prawnej.

– Ubezpieczenie ochrony prawnej zapewnia stałą dostępność prawnika, który pomoże w sprawach konsumenckich. W ramach niewielkiej rocznej składki zyskujemy dostęp do nielimitowanych porad prawnych. Często zdarza się, że skorzystanie z nich na samym początku, pozwala skrócić cały proces i zaoszczędzić wiele nerwów – mówi Magdalena Plakwicz. – My także staramy się rozwiązać sprawę na pierwszym możliwym etapie. Nie zawsze jest to jednak możliwe i wtedy zaletą ubezpieczenia ochrony prawnej staje się nasza pomoc, gdy sprawa wkroczy w etap sądowy. Ubezpieczyciel pokrywa bowiem koszty wynajęcia adwokata czy radcy prawnego, ale także koszty sądowe związane z procesem – wskazuje Plakwicz.

Artykuły powiązane

Podejrzenie popełnienia przestępstwa nie wystarcza do dyscyplinarki

Sąd Okręgowy w Sieradzu, w wyroku z 10 lipca 2024 r. (sygn. akt IV Pa 80/24), orzekł, że pracodawca może rozw...

Kolejne wyłudzenia od ubezpieczycieli, tym razem o wartości 7 mln zł

Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, oskarżonym o wyłu...

O odszkodowaniu z OC decyduje rzeczywisty wydatek, a nie hipotetyczny kosztorys – wyrok SN

Sąd Najwyższy w uchwale z 11 września 2024 r. (sygn. akt III CZP 65/23) uznał, że odszkodowanie z OC sprawcy wypadku pow...