bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Kolejna praca w ramach artystycznego projektu wspieranego przez UNIQA

Kolejna praca w ramach artystycznego projektu wspieranego przez UNIQA

Dodano: 2016-09-02

W ramach UNIQA Art Łódź – międzynarodowego projektu artystycznego w przestrzeni publicznej Łodzi powstała kolejna praca. Najnowszą realizacją jest ogromny mural trójki artystów – grupy Etam Cru i Roberta Procha, który powstał w centrum Łodzi.

Pierwszym artystą zaproszonym do współpracy przy projekcie był Lump – absolwent poznańskiej ASP, malarz, muralista, konstruktor instalacji przestrzennych i fotograf. Wykorzystując słupy plakatowe, stworzył cykl 6 instalacji artystycznych.

– Choć w projekcie UNIQA Art Łódź odchodzimy od klasycznych murali, ściana na terenie parkingu OFF Piotrkowska ma niesamowity rozmiar i znakomitą lokalizację. Obok niej, ulicą Sienkiewicza przejeżdżają codziennie tysiące osób, nie wspominając o osobach, które po prostu odwiedzają „Offa”. Mając to na uwadze, uznaliśmy, że do pracy w tak szczególnym miejscu powinniśmy zaprosić wyjątkowych artystów – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź.

Grupę Etam tworzą Mateusz Gapski i Przemek Blejzyk, w środowisku bardziej znani jako Bezt i Sainer. To absolwenci łódzkiej ASP, artyści, których międzynarodowa sława rodziła się w Łodzi, autorzy sześciu łódzkich murali, w tym tych najbardziej znanych, a obecnie malarze, których realizacje można spotkać już m.in. w takich miejscach jak Dubaj, Australia, Nowa Zelandia, Hawaje czy różne państwa w Europie. Ponadto, przy projekcie współpracował również Robert Procha, absolwent poznańskiej ASP. Jest to jeden z najważniejszych malarzy wielkoformatowych w Polsce.

– Biorąc pod uwagę rangę oraz poziom artystyczny, współpraca tych trzech twórców sprawi, iż będzie to najprawdopodobniej jedna z najciekawszych realizacji muralowych w tym roku na świecie – dodaje Michał Bieżyński.

Powierzchnia, na której powstał ogromny mural miała prawie 700 m2. Prace jednak, udało się skończy w zaledwie 8 dni.

– Mural jest utrzymany w stonowanych barwach, a kolory skupione są głównie pośrodku kompozycji. Obraz jest zderzeniem dwóch form – statycznego przedstawienia Grupy Etam, którzy odpowiedzialni są za postać mężczyzny oraz martwą naturę leżącą na stole, z dynamicznym wyobrażeniem psa, utrzymanym w typowej dla Roberta Procha stylistyce. Bazując na doświadczeniach animacyjnych, w pracach Procha podstawowym pierwiastkiem kompozycji jest ruch, którego poszczególne sekwencje multiplikuje, modyfikuje i przetwarza w odpowiedni sposób. Jednym z głównych źródeł inspiracji artysty jest malarstwo znakomitego irlandzkiego malarza Francisa Bacona – dodaje dyrektor artystyczny projektu. 

Do października tego roku w ramach UNIQA Art Łódź w różnych punktach miasta powstaną jeszcze między innymi instalacja z książek, rzeźba oraz instalacja z brezentu.

Artykuły powiązane

Wystarczy odpowiedni tytuł przelewu, aby wybrać konkretną formę opodatkowania.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że terminowo wpłacona zaliczka oraz odpowiednio opisany przelew mogą być uzna...

Europejski Parlament przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II

23 kwietnia 2023 roku, podczas posiedzenia plenarnego, Parlament Europejski przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II. P...

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...