bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Kolejna praca w ramach artystycznego projektu wspieranego przez UNIQA

Kolejna praca w ramach artystycznego projektu wspieranego przez UNIQA

Dodano: 2016-09-02

W ramach UNIQA Art Łódź – międzynarodowego projektu artystycznego w przestrzeni publicznej Łodzi powstała kolejna praca. Najnowszą realizacją jest ogromny mural trójki artystów – grupy Etam Cru i Roberta Procha, który powstał w centrum Łodzi.

Pierwszym artystą zaproszonym do współpracy przy projekcie był Lump – absolwent poznańskiej ASP, malarz, muralista, konstruktor instalacji przestrzennych i fotograf. Wykorzystując słupy plakatowe, stworzył cykl 6 instalacji artystycznych.

– Choć w projekcie UNIQA Art Łódź odchodzimy od klasycznych murali, ściana na terenie parkingu OFF Piotrkowska ma niesamowity rozmiar i znakomitą lokalizację. Obok niej, ulicą Sienkiewicza przejeżdżają codziennie tysiące osób, nie wspominając o osobach, które po prostu odwiedzają „Offa”. Mając to na uwadze, uznaliśmy, że do pracy w tak szczególnym miejscu powinniśmy zaprosić wyjątkowych artystów – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź.

Grupę Etam tworzą Mateusz Gapski i Przemek Blejzyk, w środowisku bardziej znani jako Bezt i Sainer. To absolwenci łódzkiej ASP, artyści, których międzynarodowa sława rodziła się w Łodzi, autorzy sześciu łódzkich murali, w tym tych najbardziej znanych, a obecnie malarze, których realizacje można spotkać już m.in. w takich miejscach jak Dubaj, Australia, Nowa Zelandia, Hawaje czy różne państwa w Europie. Ponadto, przy projekcie współpracował również Robert Procha, absolwent poznańskiej ASP. Jest to jeden z najważniejszych malarzy wielkoformatowych w Polsce.

– Biorąc pod uwagę rangę oraz poziom artystyczny, współpraca tych trzech twórców sprawi, iż będzie to najprawdopodobniej jedna z najciekawszych realizacji muralowych w tym roku na świecie – dodaje Michał Bieżyński.

Powierzchnia, na której powstał ogromny mural miała prawie 700 m2. Prace jednak, udało się skończy w zaledwie 8 dni.

– Mural jest utrzymany w stonowanych barwach, a kolory skupione są głównie pośrodku kompozycji. Obraz jest zderzeniem dwóch form – statycznego przedstawienia Grupy Etam, którzy odpowiedzialni są za postać mężczyzny oraz martwą naturę leżącą na stole, z dynamicznym wyobrażeniem psa, utrzymanym w typowej dla Roberta Procha stylistyce. Bazując na doświadczeniach animacyjnych, w pracach Procha podstawowym pierwiastkiem kompozycji jest ruch, którego poszczególne sekwencje multiplikuje, modyfikuje i przetwarza w odpowiedni sposób. Jednym z głównych źródeł inspiracji artysty jest malarstwo znakomitego irlandzkiego malarza Francisa Bacona – dodaje dyrektor artystyczny projektu. 

Do października tego roku w ramach UNIQA Art Łódź w różnych punktach miasta powstaną jeszcze między innymi instalacja z książek, rzeźba oraz instalacja z brezentu.

Artykuły powiązane

Czy wychowawca odpowiada za bójkę podopiecznych? Wyrok SN

Sąd Najwyższy w wyroku z 12 czerwca 2024 r. (sygn. akt II CSKP 500/22) orzekł, że placówka szkolno-wychowawcza ponosi od...

CIT. Sąd potwierdza, że uproszczone połączenie spółek jest niekorzystne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 25 czerwca 2024 r. (sygn. akt I SA/Wr 104/24) orzekł, że należy zapłacić podat...

Zatrudnienie na zlecenie wyklucza z karty podatkowej

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 lipca 2024 r. (sygn. akt II FSK 1300/21) orzekł, że zawarcie umowy zlecenia z...