bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Kłopoty z pojazdami zastępczymi zgłaszane do UOKiK

Kłopoty z pojazdami zastępczymi zgłaszane do UOKiK

Dodano: 2022-05-17
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie czterech towarzystw ubezpieczeniowych, by sprawdzić, na jakich zasadach zapewniają pojazdy zastępcze.

Od początku lipca ubiegłego roku do Urzędu wpłynęło 20 skarg. Dotyczyły one warunków udostępniania pojazdów zastępczych osobom, które zostały poszkodowane w wypadkach drogowych. Komunikaty odnosiły się także do pokrywania kosztu wynajmu tych samochodów z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku.

Z wypowiedzi Prezesa UOKiK wynika, że sprawdzeniu zostanie poddane to, na jakich zasadach udostępniane są pojazdy zastępcze, a także czy ubezpieczyciele nie zaniżają kosztów ich wynajmu. Kontrowersje skupiają się na czasie udostępniania samochodu, za który towarzystwa ubezpieczeń płacą w związku z umową ubezpieczenie. Istotne są również postanowienia umowne przedsiębiorców współpracujących z zakładami ubezpieczeń.

Ubezpieczyciele powinni zapewnić poszkodowanemu pojazd zastępczy. Dotyczy to całego okresu, w jakim osoba nie ma możliwości korzystania z własnego auta na skutek jego uszkodzenia. Natomiast koszty ubezpieczenia powinny być pokrywane z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, będącego wobec towarzystwa ubezpieczeń konsumentem.

Zgodnie z uchwałą SN (sygn. akt III SZP 2/15), Prezes UOKiK może chronić w sposób pośredni interesy poszkodowanych. Ostatnie dzięki powołaniu się na okoliczność ochrony zbiorowych interesów ubezpieczających.

Artykuły powiązane

Dyrektywa Work-Life Balance

W dniu 9 marca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i...

Czy dane osobowe będzie można swobodnie „transferować” do USA?

Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska rozpoczęła proces zmierzający do przyjęcia decyzji w sprawie adekwatności r...

Poradnik Rzecznika Finansowego, czyli kredyt konsumencki nie tylko na Gwiazdkę

Okres świąteczny, który już za nami, nierozłącznie wiąże się ze zwiększonymi wydatkami. Tegoroczne Święta Bożego Narodze...