bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Karta EKUZ nie zawsze zapewnia darmowe leczenie

Karta EKUZ nie zawsze zapewnia darmowe leczenie

Dodano: 2016-05-02

Według raportu przygotowanego przez KPMG, w 2015 r. 5 mln Polaków wyjechało na wakacje za granicę, z czego ponad połowa z nich przed wyjazdem wnioskowała o przyznanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument stanowi potwierdzenie, że dana osoba posiada ubezpieczenie zdrowotne w kraju swego zameldowania i na mocy ustawodawstwa państw członkowskich UE/EFTA ma prawo do korzystania z opieki medycznej na terenie państw należących do tych instytucji na takich samych zasadach jak ich obywatele posiadający ubezpieczenie.

W ubiegłym roku 2,6 mln osób złożyło do Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek o wydanie karty EKUZ, tj. o 13 proc. więcej niż w 2014 r. Mimo to wiele osób decyduje się na wykup dodatkowej prywatnej polisy, jak podaje portal Wyborcza.biz.

EKUZ uprawnia posiadaczy do darmowego korzystania z opieki zdrowotnej państwa, na terenie którego przebywa ubezpieczony turysta. Jednak może zdarzyć się sytuacja, że usługa, która w Polsce jest powszechnie dostępna, w innym kraju będzie wymagała poniesienia kosztów. Otóż Karta nie zapewni bezpłatnego dostępu do wszystkich usług medycznych. Wystarczy przywołać zakres ochrony realizowanej w ramach powszechnej służby zdrowia w Austrii, gdzie trzeba będzie pokryć koszty ratownictwa górskiego albo Francji, gdzie system z góry pobiera od pacjenta opłatę za leczenie, a dopiero w kolejnym etapie dokonuje zwrotu. W Chorwacji natomiast obowiązuje zasada współponoszenia kosztów za opiekę medyczną.

Podobnie przedstawia się kwestia transportu do Polski, tylko w wyjątkowych sytuacjach ubieganie się o zwrot kosztów podróży z NFZ będzie skuteczne. A często koszty te wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ponadto, EKUZ nie zapewni leczenia w prywatnych placówkach, które często są jedynymi ośrodkami zdrowia w małych miejscowościach turystycznych.

W związku z powyższym, Polacy coraz częściej wykupują prywatną ochronę medyczną. Mondial Assistance w połowie 2015 r. zleciło badanie, z którego wynikło, że 67 proc. osób planujących wyjazd zagraniczny będzie wykupywało na tę okazję ubezpieczenie turystyczne.

„Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających z braku polisy za granicą, m. in. dlatego, że media nagłaśniają niektóre przypadki, np. nagłe zachorowanie jak udar w Meksyku i brak odpowiedniej ochrony. Tego typu informacje nagłośnione w mediach bardzo ukierunkowują naszych klientów na to, że należy poszukać jak najlepszej ochrony, bo nigdy nie wiadomo, co może nam się przydarzyć. Coraz częściej klienci pytają o wyższe sumy ubezpieczenia” – mówi „Wyborczej” Andrzej Paduszyński, dyrektor Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU

Artykuły powiązane

Ryzyko rynkowe głównym problemem dla ubezpieczycieli w 2024 r.

W dniu 5 lutego 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował...

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...