bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Jakie ubezpieczenia dla MSP?

Jakie ubezpieczenia dla MSP?

Dodano: 2017-03-13

75 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce posiada ubezpieczenie. Jednak nie zawsze jest ono adekwatne do potrzebnej ochrony, przekazuje Concordia Ubezpieczenia.

Według analiz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, obecnie około 75 proc. sektora MSP korzysta z ubezpieczeń. Skłonność do posiadania polisy rośnie wraz z wielkością prowadzonej działalności gospodarczej – największy odsetek ubezpieczonych podmiotów znajdziemy wśród średnich firm, natomiast najmniej wśród mikroprzedsiębiorstw. Jak pokazują analizy, najczęściej podmioty z sektora MSP wykupują obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, np. ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych czy zawodowe ubezpieczenia OC: architektów, doradców podatkowych, biegłych rewidentów i księgowych itp. Na kolejnych miejscach według popularności są ubezpieczenia mienia oraz jako ostatnie wymienia się ubezpieczenia finansowe.

– Patrząc na tę prawidłowość można przypuszczać, że polisy wybierane przez właścicieli i zarządzających w segmencie MSP mają za zadanie przede wszystkim wypełnić obowiązek ubezpieczeniowy. Jednak z roku na rok rośnie grupa przedsiębiorców, którzy decydują się na pełną ochronę ubezpieczeniową, która nie tylko chroni majątek firmy, ale także zabezpiecza ją przed potencjalnymi roszczeniami ze strony pracowników, kontrahentów lub klientów – tłumaczy Marcin Pabiś, dyrektor biura ubezpieczeń majątkowych Concordii Ubezpieczenia. – Z naszych obserwacji wynika jednak, iż zwłaszcza mniejsi przedsiębiorcy nadal w niewystarczającym stopniu dbają o wykorzystanie ubezpieczeń jako instrumentu zarządzania ryzykiem prowadzonej działalności. Mamy zatem przed sobą spore wyzwanie, polegające na elastycznym podejściu do bardzo różnych, a przy tym specjalistycznych potrzeb mikro i małych firm oraz jak najlepszym dopasowaniu oferowanych ubezpieczeń – dodaje.

Zdaniem specjalistów z poznańskiego zakładu ubezpieczeń, większość firm działających w segmencie MSP powinna zatroszczyć się o zakup ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych. Jak podkreślają, warto także pomyśleć o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy. Dzięki tej polisie, wyrządzenie szkody klientom lub osobom trzecim przez pracowników firmy nie musi powodować wysokich, nieoczekiwanych nakładów finansowych i nadwyrężenia stabilności przedsiębiorstwa.

Artykuły powiązane

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...

Komentarz do Rekomendacji U 2023 – pełny dokument

Już teraz możesz pobrać pełny dokument naszego komentarza do Rekomendacji U 2023. Pobierz go TUT...

Roczne sprawozdanie EIOPA na temat sankcji wynikających z Dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń w 2022 r.

W dniu 17 stycznia 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował czw...