bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Istotny pogląd Rzecznika Finansowego w sprawie zapisów umowy kredytu frankowego

Istotny pogląd Rzecznika Finansowego w sprawie zapisów umowy kredytu frankowego

Dodano: 2016-04-13

Rzecznik Finansowy wydał na prośbę dwóch powodów – zadłużonych we frankach istotny pogląd w sprawie. RF stwierdził w nim, że klauzula pozwalająca bankowi na dowolne ustalenie oprocentowania kredytu jest niejasna, niejednoznaczna i nieczytelna, w związku z czym nie powinna wiązać konsumentów.

Rozpatrywana sprawa dotyczyła dwóch kredytobiorców, którzy wystąpili w postępowaniu sądowym przeciwko bankowi, domagając się zwrotu nadpłaconych odsetek kredytu zaciągniętego w CHF. Nadpłata wynikała ze zmian w oprocentowaniu, które były zgodne z zapisem umowy o udzieleniu kredytu. Z drugiej strony, warunki określające możliwość dokonania zmiany były nieprecyzyjne i niejednoznaczne, co w konsekwencji dawało bankowi dowolność w zakresie częstotliwości dokonywania zmian oprocentowania i jego wysokości, a przez to kwoty należnych odsetek.   

Przedmiot sporu stanowił zapis umowny o treści:
„Zmiana wysokości oprocentowania kredytu może nastąpić w przypadku zmiany stopy referencyjnej określonej dla danej waluty oraz zmiany parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego w kraju (lub krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej), którego waluta jest podstawą waloryzacji”.
A zatem, spór toczył się wokół pytania o zakres precyzyjności sformułowania ww. klauzuli modyfikacyjnej, określającej warunki zmiany oprocentowania kredytu.

Jak przedstawił w istotnym poglądzie w sprawie Bartosz Wyżykowski, Zastępca Dyrektora Wydziału Klienta Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego, przepisy legislacyjne i orzeczenia Sądu Najwyższego stanowią, że warunki umowy powinny jednoznacznie, obiektywnie, czytelnie i w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać, w jakich precyzyjnie określonych okolicznościach (inaczej: czynnikach oraz relacjach między zmianą tych czynników) zmiana umowy nastąpi i kiedy.

– Co najważniejsze, warunki te muszą być weryfikowalne przez sąd i konsumenta. Innymi słowy, kredytobiorca powinien mieć możliwość zweryfikowania decyzji biznesowych banku, co do zgodności jego działań z zaakceptowanym przez obie strony kontraktem. Naszym zdaniem taka zasada wynika również z dobrych obyczajów – dodał Wyżykowski.

Przykładowe orzeczenia sądów powszechnych w podobnych sprawach:

  • orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 25 stycznia 2016 r., sygn. akt II Ca 1557/15;
  • orzeczenie Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia  8 maja 2015 r., sygn. akt III Ca 155/15;
  • orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 17 września 2013 r., sygn. akt II Ca 716/13.

Artykuły powiązane

Walka z smishingiem: nowe przepisy wprowadzają blokowanie fałszywych SMS-ów przez operatorów telekomunikacyjnych

Od 25 marca 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które nakładają obowiązek na operatorów telekomunikacyjnych do...

Nowe przepisy na rzecz recyklingu

Na portalu Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowych przepisów dotyczących po...

KNF: Kolejna wersja metodyki BION dla ubezpieczycieli za 2023 rok

W dniu 1 marca 2024 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował nową wersję metodyki Rocznego Badania i Oceny Nad...