bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Inter Risk o ubezpieczeniach mieszkań pod wynajem

Inter Risk o ubezpieczeniach mieszkań pod wynajem

Dodano: 2016-09-26

Eksperci z Towarzystwa Ubezpieczeń Inter Risk Polska S.A. podpowiadają, jak właściwie ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie, aby uniknąć w przyszłości przykrych sytuacji spowodowanych nagłym wypadkiem we własnym lub wynajmowanym lokum. Wyjaśniają, kto i w jakim przypadku odpowiada za nieruchomość i znajdujące się w nim mienie.

Specjaliści wskazują na trzy rodzaje ubezpieczeń mieszkań, o których powinni pomyśleć posiadacza własnego M. Pierwsze z nich, ubezpieczenie sprzętu obejmuje ochronę sprzętu RTV/AGD, sprzętu kuchennego. Ubezpieczenie nieruchomości dotyczy szkód, w których zniszczeniu uległy elementy stale (mury, fundamenty, okna, drzwi, podłogi, meble w stałych zabudowach). Istnieje również ubezpieczenie ruchomości, znajdujących się w mieszkaniu, tj. mebli, wyposażenia. Jest ono szczególnie przydatne, jeśli właściciel planuje przeznaczyć mieszkanie na wynajem. Ponadto w przygotowanym poradniku, przypominają, że dla osób, które chcą się zabezpieczyć przed wszystkimi możliwymi wypadkami, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia all risk.

Eksperci wskazują, że w przypadku wynajmowania mieszkania warto rozszerzyć ubezpieczenie OC o klauzulę OC lokatora. Daje to gwarancję pokrycia szkód, które najemca może wyrządzić osobom trzecim w związku z użytkowaniem najmowanego mieszkania np. w sytuacji, kiedy dojdzie do zalania mieszkania sąsiada. Dotyczy to szkód, które powstały bez winy ubezpieczonego i zgodnie z prawem nie jest on za nie odpowiedzialny.

Ponadto, specjaliści wskazują , że także najemcy powinni pomyśleć o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia OC. Ich mienie może ulec zniszczeniu w wyniku pożaru, zalania lub włamania z kradzieżą. Ubezpieczenie właściciela nieruchomości w takich sytuacjach nie pokryje strat i zniszczeń dóbr należących do wynajmujących lokal.   

Specjaliści z Inter Risk wskazują, że nie zawsze szkody w mieszkaniu muszą powstać z winy jego właściciela lub najemcy. Podają przykład, gdy dom jednego z ich klientów uległ poważnym szkodom z powodu pożaru, który wybuch u sąsiada. 

– W tym roku jeden z naszych klientów zgłosił szkodę, będącą konsekwencją następstw pożaru domu (bliźniaka) u sąsiada. Szkody wywołane ogniem u naszego klienta nie wywołały takich strat, jak woda z akcji pożarniczej, którą strażacy polewali obie nieruchomości. Na domiar złego po pożarze, który miał miejsce zimą, wyłączona została kanalizacja, gaz i prąd, co z kolei doprowadziło do pęknięcia rur w instalacji grzewczej i wodociągowej. Nasz klient, chociaż to nie u niego wybuchł pożar, odniósł szkody, których wysokość przekroczyła 200 tys. złotych – tłumaczy Jacek Bajak z Inter.

Artykuły powiązane

W 2023 r. ubezpieczono obroty handlowe o wartości aż 911 mld zł

Polska Izba Ubezpieczeń w dniu 8 kwietnia 2024 r. opublikowała informację zgodnie, z którą w 2023 roku ubezpieczyciele o...

Bezpiecznie zaplanuj majówkę 2024!

Korzystając z jednodniowego urlopu, możesz cieszyć się pięciodniowym wolnym od środy. Tylko czwartek, 2 maja, to dzień r...

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...