bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Impact fintech’17, czyli wydarzenie na którym powstaje strategia fintech dla Polski, a w niej insurtech jaka nasza specjalność

Impact fintech’17, czyli wydarzenie na którym powstaje strategia fintech dla Polski, a w niej insurtech jaka nasza specjalność

Dodano: 2017-12-07

Na Impact fintech’17 w Katowicach tworzą się kluczowe alianse, strategie i decyzje, definiujące sektor fintechu. Uczestnikami wydarzenia są startupy z całego świata i największe nazwiska branży bankowości, ubezpieczeń oraz administracji rządowych. Łącznie 1,5 tys. uczestników z niemal 40 krajów. 

O przyszłości banków na Impact fintech’17

Czy za 15 lat ktokolwiek będzie jeszcze potrzebował takich organizacji jak banki? Takie kluczowe pytanie padło na początku wydarzenia, na głównej scenie. Do Katowic na Impact fintech’17 przyjechało 80 proc. przedstawicieli branży bankowej w Polsce, a także międzynarodowi gracze – stąd wrażenie, że teza padła na podatny grunt. – Jestem dość optymistyczny. Banki będą musiały się szybko dostosować, odbudować swoje zaufanie i nauczyć się żyć tym, czego oczekuje użytkownik. Czasy bankowej chwały przeminęły, ale wciąż jesteśmy potrzebni – zastrzega Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.

Branża jest zgodna że, za dwie dekady zadaniem banku będzie nadal dostarczenie pieniądzy. Bardziej kluczowe jest pytanie w jakiej technologii? Szymon Wałach, dyrektor pionu analiz i strategii w największym polskim banku przyznaje, że PKO BP testuje m.in. blockchain. – Na pewno nie nęci nas bitcoin, za dużo w nim spekulacji. Ale taki blockchain, jeśli zgromadziłby w Polsce rynkowy konsensus podobny do Blika, mógłby mieć sens – przekonywał bankowiec.

Polska fintechowym hubem

Dr Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, tłumaczył, że jego instytucja, chce być stabilnym wsparciem dla fintechu. Zapowiedział też, że każda ze 100 zidentyfikowanych barier rozwoju fintechu w Polsce zostanie zniesiona.

Natomiast Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju, do przepisu na sukces w technologiach i finansach w 2018 r. dołożyła zagraniczny kapitał. – Dla zagranicznych inwestorów możemy być fintechowym hubem. Nie jesteśmy tu gołosłowni, mamy już dziesiątki przykładów mocnych firm w tej branży, od Straala przez Billon po Coinfirm – mówi wiceminister rozwoju. Bartosz Ciołkowski i Robert Luton, reprezentujący Mastercarda potwierdzali, że wizja Polski, jako fintechowego hubu to nie ułuda, ale wyzwanie do zrealizowania. Z ogłoszonego na Impact fintech’17 raportu Fintech Hub Polska płynie jasna teza, że Polska jest w stanie dołączyć do fintechowych potentatów, takich jak np. Izrael. – Ten wysiłek wymaga określenia głębszej strategii i specjalizacji sektora. To zadanie m.in. dla regulatora rynku i rządu – ocenia dr Paweł Widawski, prezes fundacji Fintech Poland.

Insurtech naszą specjalnością

Polską domeną w fintechu może stać się np. insurtech. Marat Nevretdinov, prezes Grupy Europa, pytany o to, czy to właśnie może być next big thing przyznawał, że na pewno branża jest u progu gigantycznych zmian. – Ubezpieczenia muszą iść z duchem czasu. Dlatego jesteśmy otwarci na współpracę ze startupami. W przyszłym roku chcemy nawiązać dwa partnerstwa w tym obszarze – zapowiedział Nevretdinov.

Największe wyzwanie insurtechu

– Znalezienie drogi do tego, by produkty insurtechowe były pożądane, a nie wpychane konsumentom – uważa Małgorzata Kostecka, menedżerka w Nationale-Nederlanden. Jeśli zapytać globalnych tuzów o to, co jest na teraz big thing w fintechu, to wybór jest jasny. – Kryptowaluty, najbliższe miesiące to ich dominacja – zgodzili się Shirabe Ogino z Fintech Association of Japan oraz Akaradej Disyadej, przedstawiciel Thai Fintech Association.

Globalne ambicje w Katowicach zgłosiły dziesiątki innych startupów, w tym kanadyjski Salt Edge, triumfator konkursu Startup4export.

Artykuły powiązane

Kolejne wyłudzenia od ubezpieczycieli, tym razem o wartości 7 mln zł

Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, oskarżonym o wyłu...

O odszkodowaniu z OC decyduje rzeczywisty wydatek, a nie hipotetyczny kosztorys – wyrok SN

Sąd Najwyższy w uchwale z 11 września 2024 r. (sygn. akt III CZP 65/23) uznał, że odszkodowanie z OC sprawcy wypadku pow...

Analiza rynku ubezpieczeń w pierwszej połowie 2024 r.

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała dane dotyczące sytuacji rynku ubezpieczeń w pierwszym półroczu 2024 r. W pierwszej...