bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
GUS: Dobre nastroje przedsiębiorców w kwietniu

GUS: Dobre nastroje przedsiębiorców w kwietniu

Dodano: 2016-04-26
Publikator: Główny Urząd Statystyczny

W dniu 21 kwietnia 2016 r. Główny Urząd Statyczny podał dane dotyczące koniunktury polskiej gospodarki za kwiecień 2016 r. Ogólny wynik koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł plus 5,4. Miesiąc temu wynik ten uplasował się na poziomie 4,9.

Poprawę koniunktury wskazało 16,2 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie – 10,9 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16,9 proc. i 12 proc). Pozostałe przedsiębiorstwa nie dostrzegają żadnych zmian.

Równie pozytywnie był oceniany zarówno krajowy jak i zagraniczny portfel zamówień. Wzrost tego wskaźnika przekłada się na niewielką poprawę bieżącej produkcji oraz mniej pesymistyczne niż w marcu opinie dotyczące sytuacji finansowej. 

Ponadto, przedsiębiorcy wskazują wzrost należności na nieco wyższym poziomie niż przed miesiącem. Utrzymują się korzystne przewidywania portfela zamówień i produkcji. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne. W wielu firmach planowany jest nieznaczny wzrost zatrudnienia.

Gorzej przedstawia się perspektywa prezesów instytucji finansowej. Ich sytuacja poprawiła się zgłaszanej w ostatnich kilku miesiącach. Odpowiednie prognozy są pozytywne i lepsze od formułowanych w marcu, a także zbliżone do sygnalizowanych w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. 

Artykuły powiązane

Poradnik Rzecznika Finansowego, czyli kredyt konsumencki nie tylko na Gwiazdkę

Okres świąteczny, który już za nami, nierozłącznie wiąże się ze zwiększonymi wydatkami. Tegoroczne Święta Bożego Narodze...

Spółka Provident z licencją krajowej instytucji płatniczej?

Provident liczy na to, że będzie pierwszą firmą pożyczkową na polskim rynku z licencją krajowej instytucji płatniczej (K...

Jak dobrze mieć assistance domowy!

Przeciekający zawór od pralki, zalane mieszkanie czy zmywarka, która przestała działać… Nikogo nie cieszą takie niespodz...