bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
GUS: Dobre nastroje przedsiębiorców w kwietniu

GUS: Dobre nastroje przedsiębiorców w kwietniu

Dodano: 2016-04-26
Publikator: Główny Urząd Statystyczny

W dniu 21 kwietnia 2016 r. Główny Urząd Statyczny podał dane dotyczące koniunktury polskiej gospodarki za kwiecień 2016 r. Ogólny wynik koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł plus 5,4. Miesiąc temu wynik ten uplasował się na poziomie 4,9.

Poprawę koniunktury wskazało 16,2 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie – 10,9 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16,9 proc. i 12 proc). Pozostałe przedsiębiorstwa nie dostrzegają żadnych zmian.

Równie pozytywnie był oceniany zarówno krajowy jak i zagraniczny portfel zamówień. Wzrost tego wskaźnika przekłada się na niewielką poprawę bieżącej produkcji oraz mniej pesymistyczne niż w marcu opinie dotyczące sytuacji finansowej. 

Ponadto, przedsiębiorcy wskazują wzrost należności na nieco wyższym poziomie niż przed miesiącem. Utrzymują się korzystne przewidywania portfela zamówień i produkcji. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne. W wielu firmach planowany jest nieznaczny wzrost zatrudnienia.

Gorzej przedstawia się perspektywa prezesów instytucji finansowej. Ich sytuacja poprawiła się zgłaszanej w ostatnich kilku miesiącach. Odpowiednie prognozy są pozytywne i lepsze od formułowanych w marcu, a także zbliżone do sygnalizowanych w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. 

Artykuły powiązane

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...