bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Gothaer podał wyniki za 2015 rok

Gothaer podał wyniki za 2015 rok

Dodano: 2016-06-07
Publikator: Gothaer

Grupa Gothaer przedstawiła 1 czerwca br. wyniki za 2015 rok. Skonsolidowany zysk netto wzrósł o 14,5% do poziomu 134 mln euro. Część zysku spółka postanowiła przeznaczyć na wzmocnienie kapitałów własnych – wzrost o 3,3% do poziomu 1 837 mln euro na koniec 2015 roku. Wynik z działalności inwestycyjnej wzrósł o 9,8% do 1 213 mln euro. Przypis brutto, w wysokości 4,52 mld euro, w 2015 roku pozostał na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku (+0,1%). 

Segment ubezpieczeń majątkowych oraz osobowych (NNW) wzrósł ponad średnią rynkową. Gothaer odnotował dalszy wzrost w zakresie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, podczas gdy w segmencie ubezpieczeń na życie nastąpił spadek spowodowany trudną sytuacją na rynku oraz świadomą selektywną oceną ryzyka w zakresie polis ze składką jednorazową. 

Przypis brutto w segmencie ubezpieczeń majątkowych i osobowych (NNW) wzrósł o 5,3% względem roku 2014 do poziomu 1,7 mld euro. Oznacza to, że segment ubezpieczeń majątkowych i osobowych (NNW) Gothaer rozwija się szybciej niż rynek (+2,7%). Spółka po raz kolejny odnotowała dynamiczny wzrost liczby klientów indywidualnych i korporacyjnych. 

– Przykładamy dużą wagę do zapewniania kompleksowego doradztwa naszym Klientom indywidualnym i korporacyjnym. W 2015 roku szczególny nacisk położyliśmy na rozwój oferty dla Klientów korporacyjnych. Dzięki tworzeniu rozwiązań szytych na miarę, dostosowanych do indywidulanych potrzeb Klientów, mogliśmy dobrze rozwinąć się w tym segmencie rynku. Będziemy kontynuować te działania – mówi Thomas Leicht, CEO w Gothaer Allgemeine. 

Gothaer Allgemeine jest od kilku lat wiodącym ubezpieczycielem farm wiatrowych w Niemczech i innych krajach Unii Europejskiej. Rok 2015 pokazał, że spółka umocniła pozycję w tym obszarze. Przychody ze sprzedaży w sektorze energii wiatrowej wzrosły o 8,6%, a w sektorze energii fotowoltaicznej o 4,7%. Na całym świecie Gothaer ubezpiecza około 16 500 farm wiatrowych, z czego prawie 15 000 jest zlokalizowanych w Europie. 

Przypis brutto Gothaer Krankenversicherung AG, działającej w sektorze ubezpieczeń zdrowotnych wzrósł o 3,6% do 913 mln euro. Liczba osób posiadających ubezpieczenia zdrowotne wzrosła o 2,6%, przekraczając średnią rynkową i pod koniec 2015 roku wyniosła około 434 000 ubezpieczonych.

15 kwietnia 2016 roku międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings potwierdziła po raz kolejny ocenę Gothaer Allgemeine Versicherung AG i Gothaer Lebensversicherung AG. Spółki otrzymały ocenę „A” ze stabilna perspektywą.

Grupa przestawiła także swoje plany na rok 2016, w którym zacznie wdrażać założenia programu Strategia Gothaer 2020.

– W ramach nowej strategii Gothaer 2020 adaptujemy nasz model biznesowy, dostosowując go do zmieniających się wymagań i oczekiwań naszych Klientów. Jednym z ważnych elementów tego procesu jest cyfryzacja. Kluczowa jest dla nas implementacja wielokanałowej strategii dystrybucji oraz wdrożenie systemu CRM. Aktualnie, około 50% agencji ubezpieczeniowych współpracujących z Grupą Gothaer w Niemczech korzysta już z nowego systemu. Chcemy, aby do września 2016 roku korzystały z niego wszystkie agencje Gothaer. Nieustannie także prowadzimy działania rozwijające ten system – wyjaśnia dr Karsten Eichmann. Pozostałe ważne elementy nowej strategii to optymalizacja procesów, cyfrowa integracja Klientów oraz partnerów biznesowych, przegląd zakresu produktów ukierunkowany na cyfryzację oferty oraz spersonalizowane rozwiązania dla przedsiębiorstw. 

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...