bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Europejscy ubezpieczyciele zebrali prawie 1,5 bln euro składek

Europejscy ubezpieczyciele zebrali prawie 1,5 bln euro składek

Dodano: 2022-03-25

24 marca 2022 r. opublikowano najnowszy raport Insurance Europe, z którego wynika, że w 2020 r. europejscy ubezpieczyciele wypłacili każdego dnia odszkodowania o wartości wynoszącej prawie 2,8 mld euro. Jedocześnie europejska branża ubezpieczeniowa, inwestując w gospodarkę ponad 10,6 bln euro, okazała się długoterminowym inwestorem.

Łączny przypis składki brutto ubezpieczyli zrzeszonych w Insurance Europe wyniósł prawie 1,3 bln euro.

Natomiast odszkodowania i świadczenia wypłacone klientom w Europie w 2020 r. wyniosły 1,010 bln euro. Obszary ubezpieczeń majątkowych i pozakomunikacyjnych oraz osobowych odnotowały dwucyfrowe stopy wzrostu wartości wypłat. Było to wynikiem znaczących strat ze względu na katastrofy naturalne oraz wyższych roszczeń z tytułu kosztów prawnych, morskich, lotniczych, transportowych oraz strat finansowych.

Europejski rynek ubezpieczeniowy tworzy 4909 firm, które zatrudniają ok. 922 tys. bezpośrednich pracowników. Dodatkowo, wg szacunków EIOPA, w 2020 r. w 25 państwach EOG działało ponad 815 tys. pośredników – w tym brokerów oraz agentów.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z przywołanym przez Insurance Europe rankingiem największych europejskich grup ubezpieczeniowych, który został opublikowany w lipcu 2021 r. przez Mapfre Economic Research, trzech największych ubezpieczycieli na obszarze Europy to: AXA – 93 915 mln euro przypisu w 2020 r., Allianz – 82 986 mln euro oraz Generali – 70 704 mln euro.

 

Artykuły powiązane

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...