bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
ERGO Hestia pierwszym ubezpieczycielem w Polsce z modelem wewnętrznym

ERGO Hestia pierwszym ubezpieczycielem w Polsce z modelem wewnętrznym

Dodano: 2021-12-29
Publikator: informacja prasowa

ERGO Hestia jest pierwszym ubezpieczycielem w Polsce, który zastosuje model wewnętrzny. Służy on do szczegółowego modelowania ryzyka, na jakie jest narażona spółka.

Ubezpieczyciel otrzymał zgodę nadzoru finansowego na stosowanie od 31 grudnia bieżącego roku pełnego modelu wewnętrznego do kalkulacji zapotrzebowania kapitałowego w reżimie Solvency II. Pierwsze prace związane z ekonomicznym podejściem do modelowania ryzyka ERGO Hestia zaczęła jeszcze 10 lat temu. Wtedy został wdrożony zaawansowany model matematyczny, służący do prognozy konsekwencji różnych scenariuszy biznesowych w perspektywie.

Jak informuje ERGO Hestia, otrzymanie zgody na stosowanie modelu wewnętrznego jest efektem wysokiego poziomu zaangażowania spółki w zarządzanie ryzykiem, a także dojrzałości w dziedzinie modelowania matematycznego.

Model wewnętrzny związany jest z kapitałowym wymogiem wypłacalności, który swoją drogą określa wysokość środków, które powinien posiadać ubezpieczyciel w celu możliwości pokrycia nieprzewidzianych strat. Umożliwi on zakładowi ubezpieczeń ustalenie w sposób indywidualny zapotrzebowania na kapitał oraz adekwatne dopasowanie do profilu wyceny ryzyka.

− Model wewnętrzny wyróżnia się tym, że jest ściśle dopasowany do profilu ryzyka konkretnej firmy – w tym przypadku ERGO Hestii. Jego dokładność dalece wykracza poza tę zapewnianą przez formułę standardową. Wykorzystywane w nim są na przykład dane historyczne spółki czy indywidualne analizy każdej linii biznesu. To pozwala na dokładniejsze odzwierciedlenie rzeczywistości. Opracowanie założeń matematycznych, metod kalibracji, zaprogramowanie algorytmów, a na końcu udowodnienie poprawności, adekwatności oraz użyteczności modelu wymaga wysokich kompetencji i jest długotrwałym procesem – podkreśla Marcin Pachałko, Dyrektor Biura Ryzyka ERGO Hestii.

Artykuły powiązane

Pada śnieg…na co uważać będąc kierowcą?

„Tato zobacz, jakie piękne płatki lecą z nieba.” Rzeczywiście, stanąłeś w oknie z synem i obaj zachwycacie się tym cudem...

Ubezpieczenia w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku

W dniu 28 listopada 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował biuletyn, w którym zamieszczono analizę ry...

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...