bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Dostęp ubezpieczycieli do danych o mandatach i punktach karnych

Dostęp ubezpieczycieli do danych o mandatach i punktach karnych

Dodano: 2022-06-17
Publikator: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Od piątku 17 czerwca obowiązują nowe przepisy. Na ich mocy ubezpieczyciele komunikacyjni otrzymali dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych.

Dane te będą mogły być uwzględniane podczas kalkulacji składki ubezpieczeniowej w polisach dla posiadaczy samochodów. Dzięki temu zostały spełnione postulaty zgłaszane od lat przez branżę ubezpieczeniową w Polsce.

Wspomniane uprawnienia zostały nadane przez ustawę z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Akt wprowadził zmiany w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Umożliwiają one udostępnianie ubezpieczycielom danych z CEPiK. Regulacja wskazuje, o jakich naruszeniach przepisów ruchu drogowego – przestępstwach i wykroczeniach, zakłady ubezpieczeniowe będą miały informacje. Są to w szczególności:

  • przestępstwa, o których stanowi kodeks karny, np.: nieumyślne spowodowanie wypadku, prowadzenie pojazdu bez uprawnień, spowodowanie katastrofy;
  • wykroczenia,  które są zawarte w kodeksie wykroczeń, np.: prowadzenie nieoświetlonego pojazdu, wykroczenia przeciwko pieszym, spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Przypomnijmy, że celem udostępnienia tego rodzaju informacji jest ich wykorzystanie podczas oceny ryzyka ubezpieczeniowego przy zawarciu umowy ubezpieczenia. Ponadto więcej wiadomości w tym temacie pozwoli na lepszą indywidualizację składek, co jest pozytywnym wyzwaniem dla ubezpieczycieli. Choć z przyznanych uprawnień zakłady ubezpieczeniowe mogą korzystać od 17 czerwca, to jednak uzyskanie odpowiednich certyfikatów dostępu będzie decydowało o tym, kiedy konkretny ubezpieczyciel wprowadzi taryfikator uwzględniający punkty karne oraz mandaty.

Artykuły powiązane

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...

Sąd cywilny jest związany decyzją KNF

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 marca 2024 r. (sygn. akt II CSKP 1915/22) orzekł, że sąd powszechny nie ma prawa inge...

Europa, a sztuczna inteligencja

W obronie własnego języka Portale informacyjne donoszą, że kraje od Hiszpanii po Rumunię stawiają c...